"Szczecińska Karta Metropolitalna"
W poniedziałek 23 maja br. w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki przy ul. Niemierzyńskiej 18a odbyły się warsztaty dotyczące możliwości wprowadzenia Szczecińskiej Karty Metropolitalnej.
System karty miejskiej to najbardziej nowatorskie i zaawansowane technologicznie rozwiązanie spośród nowoczesnych systemów biletowych. Wspomaga on rozwój miasta i regionu. Dostarcza narzędzi, które łączą usługi miejskie i prywatne.
Kartą miejską może zapłacić na przykład podczas korzystania z transportu publicznego, płatnych parkingów, przy wejściu do obiektów kultury i sportu. Karta może być wykorzystywana również jako karta biblioteczna lub nośnik podpisu elektronicznego. Zakres usług świadczonych przy pomocy karty miejskiej może być poszerzany o nowe usługi, wynikające z potrzeb i rozwoju miasta, gminy lub konkretnego obszaru. Karta miejska może również być zintegrowana z kartą bankową.
System karty miejskiej pozwala na korzystanie z usług świadczonych na obszarze miasta jak i kilku współpracujących ze sobą miast - gmin.
System karty miejskiej umożliwia m.in.:
- kontrolę i optymalizację kosztów funkcjonowania usług miejskich,
- prowadzenie programów lojalnościowych,
- ujednolicenie sposobu pobierania opłat za usługi miejskie,
- automatyzację rozliczeń za usługi komunalne,
- elektroniczną dystrybucję i kontrolę biletów,
Korzyści płynące z wdrożenia karty miejskiej:
- uproszczenie sposobu prowadzenia rozliczeń usług publicznych,
- ujednolicenie sposobu dostępu do korzystania z usług komunalnych,
- efektywne wsparcie dla programów lojalnościowych dla klientów ,
- reklama i promocja miasta,
- bieżąca kontrola wpływów,
- ograniczenie fałszerstw i nadużyć,
- wygoda, bezpieczeństwo i poufność realizacji różnorodnych transakcji.
System karty miejskiej wykorzystuje elektroniczne karty mikroprocesorowe, odczytywane w specjalnych czytnikach i kasownikach, sterowanych komputerowo. Każda karta ma wbudowaną pamięć, która pozwala na zapisywanie informacji, a w przypadku wykrycia nadużyć kartę można zdalnie zablokować w dowolnym czytniku.
Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego wraz z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z zasadą funkcjonowania Systemu biletu metropolitalnego na przykładzie Regionu Murcji w Hiszpanii (GMV). Poznali także zastosowania nowych technologii w systemach karty miejskiej oraz sposób funkcjonowania tego typu systemów w Polsce (ASEC S.A. Mennica Polska S.A.). O swoich doświadczeniach z wprowadzenia do użytkowania kart miejskich opowiedzieli goście z Warszawy i Poznania (ZTM Warszawa, ZTM Poznań). Na zakończenie warsztatów uczestnicy warsztatów zaznajomili się z możliwością oraz korzyściami jakie płyną z połączenia karty miejskiej z kartą płatniczą (Citibank, BZ WBK - obecnie jedyne banki w Polsce, które posiadają tego typu ofertę).
Program warsztatów
Prezentacje
„System biletu metropolitalnego na przykładzie Regionu Murcji w Hiszpanii” - Bolesław Hilarecki Dyrektor ds. Technicznych GMV Innovating Solutions
"Zastosowania nowych technologii w systemach karty miejskiej" - Tomasz Boryczko Dyrektor ds. sprzedaży ASEC S.A.
"Nowoczesne kanały dystrybucji usług miejskich kodowanych na Szczecińskiej Karcie Metropolitalnej" - Jacek Sieński Z-ca Dyrektora Dział Systemów Miejskich Mennica Polska S.A.
„Doświadczenia ZTM w Warszawie w zakresie wykorzystania nowoczesnych kanałów dystrybucji biletów” - Wojciech Partyka Z-ca Dyrektora ZTM w Warszawie
"Od Komkarty do PEKA - doświadczenia z wdrożenia karty elektronicznej w Poznaniu" - Jacek Półrolniczak ekspert Smart Citi Solutions
"Od Komkarty do PEKA - doświadczenia z wdrożenia karty elektronicznej w Poznaniu" - Radosław Frankowski ZTM Poznań
„Połączenie karty płatniczej z kartą miejską” - Tomasz Daniun Dyrektor ds. Rozwoju Segmentów Citi Handlowy
„Miejska karta płatnicza BZ WBK” - Jakub Pękacz BZ WBK