Rowerem, pieszo, po wodzie...
Rowerowy Szczecin
Zapraszamy na forum internetowe Stowarzyszenia Rowerowego Szczecina, gdzie znajdą Państwo wiele ciekawych i przydatnych informacji tj.:
• Trasy rowerowe to wiele ciekawych tras wycieczek z dokładnym opisem oraz zdjęciami. Są to propozycje wycieczek w okolicach Szczecina na jeden lub kilka dni;
• Miejsca Przyjazne Rowerzystom to miejsca, w których znajdują się parkingi rowerowe,
• Ciekawe miejsca to punkty, które koniecznie trzeba zobaczyć w Szczecinie i jego okolicach. Informacje jak tam dojechać i jak połączyć je w ciekawą trasę rowerową.
• Serwisy i sklepy rowerowe. Gdzie jest najbliższy sklep rowerowy? Klikając na tę warstwę znajdziesz informacje o godzinach otwarcia oraz możliwości serwisowania sprzętu na miejscu.
Ponadto na forum Rowerowego Szczecina znajdą Państwo dział:
• Poświęcony wycieczkom rowerowym, gdzie można się umówić z innymi użytkownikami rowerów na wycieczkę, tak więc każdy może być organizatorem czy inicjatorem wyprawy;
• Interaktywna Rowerowa Mapa Szczecina
oraz wiele więcej……..
strona ROWEROWY SZCZECIN
Wycieczki rowerowe po zabytkach techniki w regionie Pomerania
Regiony Pólnocnej Branderburgii, Pomorza Przedniego i dzisiejszgo Pomorza Zachodniego (dawne Pomorze Tylne) są ze sobą od dawna związane gospodarczo i kulturowo. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej oraz w układzie z Schengen przywróciły w społecznej świadomości związki historyczne-kulturowe tych regionów.
Prezentowana tutaj propozycja wycieczki bazuje na istniejących szlakach rowerowych i jednocześnie uzupełnia je, zwracając uwagę odwiedzających na wybrane z licznych w tych regionach pomników architektury przemysłowej. Stanowią one świadectwo rozwoju techniki i wzajemnego oddziaływania kultury i krajobrazu.
Odcinek Gryfino-Bernau Odcinek Szczecin-Anklam
Źródło: INCITIVE na zlecenie Euroregionu Pomerania w Löcknitz, kwiecień - wrzesień 2005
Szlaki rowerowe Gminy Gryfino
Odrzańsko-Bukowy 1R– szlak czerwony: (32,5 km)
Gryfino (plac Barnima) – Gryfino (ul. Targowa) – Żabnica – Dębce – Daleszewo – Stare Brynki – fragment Puszczy Bukowej – Jarząbki (jez. Binowskie – poza gminą Gryfino) – Wysoka Gryfińska – Gardno – Wełtyń – Gryfino – 32,5 km. Więcej>>
Wełtyńsko-Tywiański 2R– szlak niebieski: (34,9 km)
Gryfino (plac Barnima) – ścieżka rowerowa do jeziora Wełtyńskiego – Wełtyń – Chwarstnica – Borzym – Borzymek – Mielenko Gryfińskie – Wirówek – Wirów – Gryfino – 34,9 km. Więcej>>
Leśny 3R– szlak zielony: (29,5 km)
Gryfino (plac Barnima) – Szczawno – Żórawie – Bartkowo – Gajki – Steklinko – Czarnówko (poza gminą Gryfino) – Pacholęta (poza gminą) – Krzypnica – Krajnik – „Krzywy Las” – Pniewo – Gryfino (Centrum Wodne „Laguna”) – 29,5 km. Więcej>>
Stekliński 4R– szlak żółty: (29,5 km)
Gryfino (plac Barnima) – ścieżka rowerowa do jeziora Wełtyńskiego – Wirów – Wirówek – Bartkowo – Śremsko – Steklno – Steklinko – Nowe Czarnowo – Pniewo – Żórawki – Tywina – Gryfino (Centrum Wodne „Laguna”) – 29,5 km. Więcej>>
Wschodni łącznikowy 5R– szlak pomarańczowy: (16,0 km)
Gardno –Drzenin – Sobieradz – Chwarstnica – Osuch – Mielenko Gryfińskie – Borzymek – 16,0 km.
Trasa ta łączy szlak Odrzańsko-Bukowy 1R oraz Wełtyńsko-Tywiański 2R. Więcej>>
Mapa Gminy - szlaki rowerowe
Źródło: Wrota Gryfina
Pieszo po Szczecinie
W Szczecinie wyróżnić możemy dwa szlaki turystyczne:
Miejski Szlak Turystyczny: Licząca 7 km pętla, która prowadzi zwiedzających do 42 obiektów – najciekawszych zabytków i miejsc wartych zobaczenia. Szlak został wyznaczony z okazji 750-lecia nadania Szczecinowi praw miejskich. Oznakowania szlaku łatwo odnaleźć – jest to czerwona przerywana linia wymalowana na chodniku (stąd potoczna nazwa „czerwony szlak”). Dodatkowym oznaczeniem są numery w kółku odpowiadające każdemu z obiektów na trasie zwiedzania. W pobliżu tych numerów znajdują się także tablice informacyjne o danym obiekcie (zawieszone na budynku lub stojące samodzielnie). W punktach IT, PTTK i księgarniach można nabyć kieszonkowy przewodnik wraz z mapą szlaku w różnych wersjach językowych. Początek i koniec szlaku znajduje się przed dworcem kolejowym Szczecin główny.
Złoty Szlak: prowadzi od Zamku Książąt Pomorskich, przez pl. Żołnierza polskiego, al. Papieża Jana Pawła II, pl. Grunwaldzki, Jasne Błonia i dalej – Park Kasprowicza
z J. rusałka, aż do Lasku Arkońskiego i J. Głębokie. Szlak jest oznaczony tabliczkami z herbem
miasta.
Mapa szlaków Opis zabytków z obu szlaków
Źródło: Szczecin Przewodnik Light
Zapraszamy Państwa do odbycia wirtualnego spaceru po Szczecinie.
Pieszo po Gminie Goleniów
W Gminie Goleniów możemy wyróżnić dwa szlaki turystyczne
SZLAK BORÓW GOLENIOWSKICH - szlak pieszy PTTK - zielony (ZP-1083-z). Długość: 17,1 km
Trasa: Goleniów - Krzewno - Łęsko - Pucko - Kliniska Wielkie
Szlak rozpoczyna się przy dworcu PKP w Goleniowie i biegnie ulicami: Konstytucji 3 Maja, gen. Władysława Andersa i Stefana Żeromskiego (dzielnica Krzewno). Przecina tory kolejowe prowadzące do Szczecina i wkracza w tereny leśne Puszczy Goleniowskiej. Szlak biegnie wśród borów sosnowych i lasów mieszanych (domieszka głównie brzozy i dębu). Są to lasy eksploatowane, nie ma tutaj rezerwatów przyrody. Trasa mija śródleśną stadninę koni i skręca w lewo. Dalej biegnie wzdłuż lasu i doliny Iny. Na szlaku znajduje się wzgórze Góra Lotnika o wysokości ok. 30 m n.p.m. Do kolejnych ciekawych obiektów należy cmentarz na terenie nieistniejącej wsi Pątlica i leśniczówka w Łęsku, w której znajduje się niewielki ośrodek wypoczynkowy dla myśliwych i innych turystów. Na skrzyżowaniu z drogą asfaltową Stawno - Kliniska Wielkie skręca w prawo i przez ok. 3 km biegnie szosą. Następnie ponownie skręca w lasy sosnowe Puszczy Goleniowskiej i ok. 0,5 km od drogi krajowej nr 3 kieruje się dalej w lewo, dochodząc do miejscowości Kliniska Wielkie, tam, przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej i Leśnej i pomnikowej lipie "Annie" spotyka się z niebieskim Szlakiem Anny Jagiellonki. Następnie przekracza drogę krajową nr 3 i 6 i kończy się przy stacji PKP w Kliniskach (ul. Piastowska).
Trasa jest polecana jako piesza lub rowerowa. Dla turystów rowerowych utrudnieniem mogą być piaszczyste drogi śródleśne. Droga jest dobrze oznakowana. Jej fragmenty stanowią również fragmenty różnych ścieżek rowerowych gminy Goleniów.
SZLAK ANNY JAGIELLONKI - szlak pieszy PTTK - niebieski (ZP-1058-n). Długość: 35,2 km
Trasa: Szczecin Załom PKP - Kliniska Wielkie - Pucko - Strumiany - Sowno - Cisewo - Grzędzice-Majątek - Grzędzice - Stargard Szczeciński PKP
Szlak rozpoczyna się na stacji PKP w dzielnicy Szczecina - Załomiu. Przechodzi przez tereny obok Osiedla Kasztanowego i Fabryki Kabli należącej do spółki Telefonika S.A. Szlak rozpoczyna się w miejscu położonym wśród lasów sosnowych i mieszanych Puszczy Goleniowskiej, na stacji w Załomiu spotyka się z czerwonym szlakiem rekowskim.
Na skrzyżowaniu ul. Kablowej z ul. Lubczyńską trasa opuszcza tereny miejskie i skręca w prawo, biegnąc przez wieś Załom, drogą polną, mijając z prawej strony Osiedle Kasztanowe. Następnie przez ok. 2 km biegnie wzdłuż torów kolejowych, mija pomnik z czasów powojennych i wśród sosnowych lasów dociera do wsi Kliniska Wielkie.
Tam przecina drogę krajową nr 3 i 6 i dociera do osady Pucko, w której znajuje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej i Leśnej. Tutaj warto zobaczyć salę wystawową w budynku Nadleśnictwa Kliniska oraz ok. 450-letnią lipę "Annę", z którą związana jest legenda o patronce szlaku, Annie Jagiellonce.
Za ośrodkiem szlak biegnie przez jeden z największych niezaludnionych fragmentów Puszczy Goleniowskiej, mija przeciwpożarowe wieże obserwacyjne. Las jest w tym miejscu dosyć monotonny, jest to typowy bór sosnowy. Po przemierzeniu lasu szlak dociera do wsi Strumiany, gdzie skręca w prawo i wzdłuż drogi asfaltowej oraz wiaduktem nad drogą wojewódzką nr 142 (Szczecin-Chociwel).
Droga asfaltowa doprowadza do miejscowości Sowno, nad Iną, gdzie warto zwiedzić neogotycki kościół z XIX wieku oraz domy o konstrukcji ryglowej pochodzące z tego samego okresu. Z Sowna szlak wychodzi drogą polną na południe, mijając osadę Podlesie, gdzie dawniej znajdował się zameczek myśliwski książąt szczecińskich.
Szlak opuszcza Sowno i biegnie terenami Równiny Pyrzycko-Stargardzkiej, porośniętymi lasami i łakami. Mija wzgórze Kępa Bukowa (21,7 m n.p.m.) i przez rozproszoną wieś Cisewo w gminie Kobylanka] biegnie dalej na południe i wschód. Za Cisewem odchodzi od niego szlak czarny do Morzyczyna, Szlak Miedwiecki.
Dalej dociera do miejscowości Grzędzice-Majątek, gdzie znajduje się niewielka kaplica oraz do wsi Grzędzice w gminie Stargard. Tutaj najważniejszym zabytkiem jest gotycki kościół z XV wieku z bardzo cennym wyposarzeniem (polichromia z XV wieku, krucyfiks, chrzcielnica z okresu średniowiecza.
W Grzędzicach odchodzi od niego czarny szlak dojściowy, Szlak Grzędzicki, który dociera przez kolonię Grzędziczki do stacji PKP Grzędzice Stargardzkie. Sam szlak Anny Jagiellonki idzie dalej, drogą polną na południowy-wschód i dociera do Stargardu. Tutaj biegnie ulicami: Podmiejską, marszałka Józefa Piłsudskiego, Marii Konopnickiej i Dworcową. Swój bieg kończy przy dworcu PKP i PKS.
Uwagi
Chociaż jest to szlak pieszy, jest on jednak dosyć długi i przez to polecany jako trasa rowerowa. Utrudnieniem mogą być piaszczyste drogi w Puszczy Goleniowskiej na Równinie Goleniowskiej. Mimo to jest to szlak atrakcyjny i dobrze oznakowany.
Miejski szlak turystyczny
Trasa: Goleniów
Długość: 3 km
Czas przejścia: 2 godziny
Miejski szlak turystyczny - mapa
(szczegółowy opis szlaku)
Źródło: Goleniowski portal turystyczny
Szlaki turystyczne Gminy Stargard Szczeciński:
Szlak czerwony Hetmana Stefana Czarnieckiego o długości 62,5 km: Stargard - Strachocin - Bębnikąt - wzdłuż rzeki Krąpiel - Ulikowski Potok (grodzisko) - Pęzino - Czarnkowo - Marianowo - Wiechowo - Odargowo - Szadzko - Dobrzany - Bytowo – Recz. Więcej>>
Szlak czerwony Ziemi Pyrzyckiej im. Stanisława Jansona o długości 58 km: Morzyczyn (PKS, MZK) - Kunowo - Wierzchląd - Koszewko (grodzisko) - Koszewo - Dalej szlak prowadzi do Pyrzyc. Więcej>>
Szlak niebieski Anny Jagiellonki o długości 35km, z czego 19 km: Stargard (PKP) - os. Kossaka - Grzędzice - Kępa Bukowa k. Cisewa - Sowno - Strumiany - Dalej przez Nadleśnictwo Kliniska do Szczecina Załomie. Więcej>>
Krótkie szlaki spacerowe (Więcej>>):
Szlak Miedwiecki - zielony (około 8 km): Morzyczyn (PKS) - Miedwiecko - Kępa Bukowa k.Cisewa i powrót do Morzyczyna.
Szlak Grzędzicki - czarny (około 3 km): Grzędzice Stargardzkie (PKP) - Grzędziczki (pagór ozowy), Grzędzice (kościół) i powrót do Stargardu Szczecińskiego.
Mapa szlaków wokół Stargardu Szczecińskiego
Zwiedzanie Miasta Stargard Szczeciński
Interaktywna mapa zabytków Miasta Stargard Szczeciński
Źródło: www.stargard.pl
Labirynty doliny dolnej Odry
Projekt pn. "Międzyodrze - labirynty Doliny Dolnej Odry" obejmujący szlak wodny Berlin-Szczecin-Bałtyk, zdobył uznanie komisji konkursowej „EDEN’10 – turystyka wodna”. Przy bardzo silnej ogólnopolskiej konkurencji (zgłoszono 26 projektów do konkursu) zajął III lokatę.
Więcej informacji o tym "kajakarskim raju" znajduje się w Kurierze Szczecińskim z dnia 20.07.2010 r.
Kajakiem po Szczecinie
Zaczynamy na Dziewokliczu (stanica wodna PTTK lub miejsce wodowania nr 17). płyniemy na północ, trzymając się lewego brzegu. nurt Odry dzieli pełna zieleni wyspa Krainka. Na jej południowym krańcu można się bez problemu desantować. Na wyspie znajdują się ruiny ośrodka wioślarskiego. Przed wojną szkolono tu saperów. Przepływamy wzdłuż przystani na lewym brzegu. Zaraz za nią za pasem trzcin widać obiekty oczyszczalni ścieków. Przed nami wyspa zielona.
I oto pierwszy z wielu niesamowitych widoków. Znad wierzchołków drzew wyłaniają się trzy wieże, Pazim, Pomorska Akademia Medyczna, katedra – nie ma wątpliwości, że oto przed nami Szczecin. Trzymamy się lewego brzegu. za lekkim zakrętem kolejny piękny widok. Wysoka wieża starej gazowni wygląda niczym latarnia morska witająca wpływających do miasta. Na horyzoncie jak na dłoni całe miasto z najbardziej charakterystycznymi budowlami. Dopływamy do prawego brzegu. Tu na terenach dawnej stoczni rzecznej widać długie, szerokie szyny schodzące wprost do rzeki. To slip dla remontowanych barek. Konstrukcja jest zabytkowa i pozostanie mimo planów zabudowy wyspy. Przecinamy Odrę i znów jesteśmy przy lewym brzegu. Warto tu zwrócić uwagę na kamienicę stojącą przy ul. Kolumba. Jej ściana od strony rzeki schodzi prosto do wody! Jak w Wenecji. Szczecińską Wenecją nazywana jest część nabrzeża kilkaset metrów dalej. Fabryczna zabudowa z czerwonej cegły z początku XX wieku także stoi „na wodzie”. To jeden z najbardziej malowniczych zakątków nadodrzańskiego Szczecina. Przepływamy wzdłuż starych fabryk, koło wyspy Jaskółczej, pod starym nitowanym mostem. Na lewo dworzec główny, a po prawej, między stalowym mostkiem na wyspę, wieżyczki przyczółku nieistniejącego już przedwojennego mostu (Bahnhofsbrücke). Przed nami most kolejowy, a potem Most Długi. Środkowe przęsło było kiedyś zwodzone. Od spodu (czyli z kajaka) widać świetnie mechanizmy podnoszące most. Już spod Trasy Zamkowej widać wyłaniające się Wały Chrobrego. Płyniemy do brzegu wyspy Grodzkiej, gdzie znajduje się drewniany pomost. Można przy nim zacumować, a jeśli wyjście z kajaka sprawia trudność, wystarczy popłynąć na prawą stronę wyspy, gdzie brzeg łagodnie schodzi do wody. Z wyspy, Wały Chrobrego wyglądają najbardziej imponująco. Opływamy wyspę, spoglądając na stocznię, nabrzeża portowe, nabrzeże Starówka ze starymi dźwigami. Wracamy na południe. Przed mostem kolejowym skręcamy jednak w lewo w kanał zielony, mijając po prawej przystań WOPR-u. Za niskim mostem kanał faktycznie jest „zielony”. Spośród tej zieleni na lewym brzegu wyłania się samotna kamienica. dopływamy do parnicy. Tu proszę się odwrócić i zobaczyć widok za plecami: woda, zieleń, wieża PAM-u i katedra. Oto Szczecin nad wodą! Parnicą przepływamy pod mostem kolejowym i kierujemy się wzdłuż Wyspy Puckiej i Zielonej na południe. I znów toniemy w zieleni, a spłoszone czaple uciekają przed nami. Kiedy zbliżymy się do skrzyżowania z odrą, proszę znów zobaczyć, co mamy za plecami. Zamek i Wały Chrobrego z tej perspektywy toną w zieleni osadzonej w wodzie. Odrą wracamy na Dziewoklicz.
Obszerne informacje dotyczące zwiedzania miasta od strony wody dostępne są pod adresem www.kajakowy.szczecin.pl
Źródło: Szczecin - przewodnik light
Mapa trasy