Walne Zebranie SSOM
Walne Zebranie członków SSOM w dniu 13 czerwca przyjęło Gminę Stepnica w poczet członków Stowarzyszenia. W zebraniu udział wzięli po raz pierwszy Wójt oraz Sekretarz Gminy Stepnica.
Na Walnym Zebraniu członków podjęto uchwałę w sprawie zmian w planie rzeczowo - finansowym przyjętym na rok 2011.
Motywem przewodnim Walnego Zebrania była prezentacja "Strategii Rozwoju Szczecina 2025" poprowadzona przez prof. Dariusza Zarzeckiego. W swoim wystąpieniu prof. Zarzecki przedstawił Wizję Szczecina
Szczecin – miasto metropolitalne, o intensywnych związkach z zagranicą, głównie z Niemcami i Skandynawią, atrakcyjne dla gmin sąsiadujących, miasto otwarte na nowe idee i przybyszów z innych regionów i krajów
Szczecin – miasto postindustrialne, oferujące atrakcyjne miejsca pracy, ośrodek rozwoju usług, w tym portowo-żeglugowych
Szczecin – miasto inwestujące w wiedzę, zorientowane na nowoczesną edukację, mające bogatą ofertę kształcenia na poziomie akademickim, również dla obcokrajowców
Szczecin – miasto będące ważnym ośrodkiem rozwoju sfery IT, innowacji techniczno-technologicznych i badań w wybranych dziedzinach
Szczecin – miasto z rozwiniętym węzłem transportowo-logistycznym, opartym o port morski i śródlądowy, połączenia drogowe, kolejowe i lotnicze
Szczecin – miasto o znacznych zasobach zieleni i wód, bezpieczne, przyjazne i atrakcyjne dla mieszkańców, inwestorów i turystów, oferujące bogatą ofertę kulturalną oraz wysoką jakość życia i wypoczynku,
Misję Szczecina
Szczecin miastem otwartym i tolerancyjnym, atrakcyjnym miejscem do życia i pracy – wspólnotą mieszkańców wykorzystującą do trwałego rozwoju dziedzictwo kulturowe, walory środowiska przyrodniczego oraz nadbałtyckie i nadodrzańskie położenie,
oraz przedstawił i omówił główne cele strategiczne
I. Szczecin – miasto wysokiej jakości życia
II. Szczecin – miasto nowoczesnej, konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki
III. Szczecin – miasto o wysokim potencjale kapitału intelektualnego
IV. Szczecin – atrakcyjne miasto metropolitalne
Więcej informacji nt. strategii dostępne na stronie: www.strategia-szczecin.pl
Informacje nt. Gminy Stepnica
Gmina Stepnica położona jest w zachodnio-północnej części Województwa Zachodniopomorskiego i wchodzi w skład obszaru funkcjonalnego przylegającego bezpośrednio do Zalewu Szczecińskiego i Roztoki Odrzańskiej.
Ogólna powierzchnia gminy wynosi 294 km2 , w tym: 39,8% to wody, 30% lasy i 30,2% grunty rolne, tereny podmokłe i torfowiska .
Ogólna liczba ludności 4843 mieszkańców.
Teren gminy ma charakter nizinny o dużym zalesieniu.
Potencjałem rozwojowym gminy są:
- nadzalewowe położenie z możliwością usytuowania ośrodka portowego i żeglarskiego o znaczeniu krajowym i międzynarodowym,
- Puszcza Goleniowska o szczególnych walorach przyrodniczo-krajobrazowych, podstawa gospodarki leśnej i turystyki,
- Rezerwaty przyrody Białokrzew Kopicki, Wilcze Uroczysko, Olszanka i Czarnocin.
- Na obszarze gminy występują równorzędne funkcje wiodące:
- rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo, przemysł drzewny, meblarski,
- usługi, rzemiosło, administracja, usługi społeczno - kulturalne,
- turystyka, rekreacja, przystanie żeglarskie.
Gmina leży w zasięgu oddziaływania miasta Szczecina i wybrzeża z którym posiada połączenie poprzez system dróg krajowych i wojewódzkich oraz drogę wodną. Nie bez znaczenia dla przyszłego rozwoju gminy pozostaje fakt bliskiego położenia Berlina oraz dobrego systemu dróg lądowych i wodnych łączących to miasto z gminą.
Gmina Stepnica ze względu na swoje położenie nad wodami Zalewu Szczecińskiego i Puszczy Goleniowskiej posiada niepowtarzalne i dogodne warunki dla wędkarzy, żeglarzy, amatorów spływów kajakowych, pieszych i rowerowych wędrówek, zbieraczy runa leśnego i myśliwych, dzięki posiadaniu kilkudziesięciu kilometrów kanałów, rzeki Gowienicy, jezior, plaż, dobrego systemu dróg biegnących wśród lasów,
W rejonie miejscowości Czarnocin płytkie wody Zalewu Szczecińskiego oraz zawsze korzystne wiatry stwarzają najlepsze i najbezpieczniejsze warunki w Polsce do uprawiania windsurfingu, działa tam Szkoła Aktywnego Wypoczynku Frajda.
W Stepnicy znajduje się plaża strzeżona i jest to miejsce wykorzystywane do kąpieli i rekreacji. Właścicielem jest Gmina Stepnica.
Gmina Stepnica wchodzi w skład obszaru funkcjonalnego przylegającego bezpośrednio do Zalewu Szczecińskiego i Roztoki Odrzańskiej. Dolina Dolnej Odry właśnie tutaj rozszerza się tworząc Roztokę Odrzańską, a dodatkowo wciska się w ląd malownicza zatoka. Ten akwen dzieli się na Zatokę Stepnicką i Zatokę Wódzką, pomiędzy którymi pozostał skrawek lądu – Wyspa Adamowa. Od wschodu z Roztoką stykają się lasy Puszczy Goleniowskiej. Należy podkreślić, że jest to jedyne miejsce na całej długości ujścia Odry, gdzie tak blisko sąsiadują dwa najbardziej charakterystyczne elementy przyrody Ziemi Zachodniopomorskiej – wody Zalewu Szczecińskiego i lasy Puszczy Goleniowskiej.
W rejonie miejscowości Czarnocin płytkie wody Zalewu Szczecińskiego oraz zawsze korzystne wiatry stwarzają najlepsze i najbezpieczniejsze warunki w Polsce do uprawiania windsurfingu – działa tam Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda”.
W miejscowościach Kopice, Gąsierzyno przed 1945 r. istniały przystanie, do których zawijały barki i jednostki sportowo-żeglarskie. Istnieje możliwość ich odbudowy. Na tych terenach mogą powstać obiekty rekreacyjno-hotelowe, pola namiotowe oraz mariny i małe przystanie sportowo – żeglarskie.
Gmina Stepnica oferuje wiele atrakcji turystyczno-wypoczynkowych, żeglarzom – przystań dla jachtów, amatorom kąpieli wodnych i słonecznych – czyste plaże i wody Zalewu, wędkarzom – wody pełne ryb, myśliwym zwierzynę łowną i ptactwo, grzybiarzom – grzyby, a spragnionym spokoju – urocze zakątki.
Do Stepnicy można zawinąć jachtem, gdzie na żeglarzy czeka port i Kanał Młyński z pełnym węzłem sanitarnym. Przy Kanale Młyńskim działa LOK Klub Żeglarski i Motorowodny w Stepnicy.
mina Stepnica słynie także z portu rybackiego. Ryby obławiane w wodach Zalewu Szczecińskiego i Roztoki Odrzańskiej trafiają na rynek polski, niemiecki i holenderski. W Stepnicy nie ma problemu z zakupem świeżych ryb, a w daniach stepnickich restauracji nie brakuje potraw z węgorza, sandacza czy leszcza.
W pobliżu portu rybackiego znajduje się smażalnia ryb, która czynna jest od maja do września, gdzie o każdej porze dnia można spożyć świeżą i smaczną rybę.
W Stepnicy znajduje się plaża strzeżona i jest to miejsce wykorzystywane do kąpieli i rekreacji. Właścicielem jest Gmina Stepnica.
W gminie istnieje jeszcze wiele terenów przeznaczonych pod zabudowę rekreacyjno-hotelową, pól namiotowych oraz pod budowę marin i małych przystani sportowo – żeglarskich.