Komisja Europejska pozytywnie oceniła Zachodniopomorskie RPO
Między 4 a 5 stycznia br. Województwo Zachodniopomorskie gościło delegatów Komisji Europejskiej, na czele których stanął Pascal Boijmans - zastępca dyrektora wydziału odpowiedzialnego m. in. Za Polskę, w Dyrekcji Generalnej ds. Rozwoju Regionalnego.
Komisja Europejska monitoruje na bieżąco stan realizacji programów operacyjnych w państwach członkowskich. Monitoring opiera się na głównie na analizie sprawozdań rocznych z wdrażania programów, przygotowywanych przez instytucje zarządzające i omawianych następnie na spotkaniu rocznym z udziałem przedstawicieli KE oraz instytucji zarządzającej.
Takie właśnie spotkanie zakończyło się dziś (5 stycznia br.) w Szczecinie. Jego celem był coroczny przegląd wydatkowania środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (RPO WZ), za który odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Przedstawiciele Komisji Europejskiej pozytywnie ocenili dotychczasowy postęp we wdrażaniu RPO WZ. Spotkanie było też miejscem dyskusji na temat oczekiwań zarówno Komisji, jak i Województwa Zachodniopomorskiego, odnośnie kolejnego okresu absorbcji środków unijnych na lata 2014 – 2020. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Delegacja z Komisji Europejskiej odwiedziła również trzy zlokalizowane na terenie Szczecina projekty dofinansowane ze środków RPO WZ: sterowany elektroniczne magazyn szkła prowadzony przez firmę SPEC-GLAS, specjalistyczne centrum opieki nad matką i dzieckiem w szpitalu w „Zdrojach” oraz symulator do załadunku i wyładunku ciekłego gazu przygotowujący do obsługi statków w terminalu lądowym LNG i LPG w porcie Świnoujście , który działa w Akademii Morskiej W Szczecinie.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej pozytywnie oceniają postęp finansowy we wdrażaniu RPO WZ, mierzony ilością złożonych wniosków o dofinansowanie, zawartych umów o dofinansowanie i zatwierdzonych wniosków o płatność. Podobnie ocenili poziom realizacji prognoz płatności dla roku 2011 oraz skalę dotychczasowych rozliczeń z KE. Delegaci docenili także, przyjęty przez Zarząd Województwa, sposób podziału dodatkowych środków pochodzących z Krajowej Rezerwy Wykonania i tzw. Dostosowania technicznego oraz przyjęty na rok 2012 harmonogram działań.
Po debacie z delegatami, w czasie krótkiej konferencji prasowej, marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Andrzej Jakubowski, podsumowali dotychczasowe wdrażanie Programu w naszym regionie:
- do końca 2011 roku wpłynęło 2 567 wniosków o dofinansowanie (poprawnych formalnie) o łącznej wartości dofinansowania 4 133 581 606,49 złotych, co stanowi 99 proc. alokacji przewidzianej dla zachodniopomorskiego RPO,
- zawartych zostało 1 217 umów o dofinansowanie, w których wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła 2 593 638 661,42 PLN – stanowi to 69 proc. alokacji dla RPO WZ,
- zatwierdzono 3 092 wnioski o płatność, w których wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła 292 473 606,79 PLN – stanowi to 35 proc. alokacji dla RPO WZ
Marszałkowie mówili także o podziale Krajowej Rezerwy Wykonania – do Zachodniopomorskiego trafi 12,8 milionów euro. Większość z tych środków zostanie przeznaczona na dotacje dla przedsiębiorców (aż 11 milionów euro) – na wsparcie dla projektów wysoko innowacyjnych – planowane jest wsparcie dla list rezerwowych oraz nowy konkurs dla przedsiębiorców, który ruszy w lutym 2012 r. Pozostałą kwotę z KRW, czyli 1,8 miliona euro, Zarząd Województwa przeznaczy na rozbudowę i modernizację systemu dróg wojewódzkich.
Pieniądze pochodzące z KRW zostały przy modyfikacji RPO WZ uzupełnione o pulę środków z tzw. Dostosowania Technicznego (14,6 milionów euro) – tu podział będzie następujący: na rozbudowę i modernizację systemu dróg wojewódzkich przeznaczono 7,6 milionów euro, a na podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej terenów postoczniowych w Szczecinie 7 milionów euro.
W czasie konferencji mowa była także o likwidacji tzw. białych plam dostępu do Internetu w naszym regionie – marszałek Olgierd Geblewicz poinformował, że jeszcze w styczniu 2012 r., zostanie uruchomiony konkurs w Działaniu 3.1 Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego RPO WZ; konkurs ukierunkowany jest na eliminację możliwie największej ilości „białych plam” w dostępie do szerokopasmowego Internetu na terenie województwa zachodniopomorskiego, a wśród potencjalnych wnioskodawców – dzięki wprowadzeniu zmian do treści RPO WZ – będą mogli pojawić się także przedsiębiorcy.
Więcej informacji o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego znaleźć można na stronie www.rpo.wzp.pl.
Źródło: WZP