Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy w nowej formule ugrupowania
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego wyraził zgodę na podpisanie Konwencji i przyjęcie Statutu nowo tworzonego ugrupowania o nazwie Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej z udziałem Województwa Zachodniopomorskiego. wania Współpracy Terytorialnej z udziałem Województwa Zachodniopomorskiego. Uchwała zapadła podczas XIII sesji sejmiku 21 lutego 2012 r. Tym samym otwarto drogę do kontynuacji procesu tworzenia Ugrupowania.
Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej jest nowym instrumentem prawnym wprowadzonym przez prawo wspólnotowe, pozwalającym na tworzenie sformalizowanych grup współpracy przez podmioty publiczne z różnych państw członkowskich. Dotychczas powstało 23 Ugrupowania, jednakże jak dotąd brak jest takich z udziałem polskich instytucji. Ugrupowania są zakładane na obszarach o różnym zasięgu, od miast bliźniaczych po większe regiony. Mają przyczynić się do rozwoju współpracy transgranicznej, m.in. poprzez realizowanie projektów współfinansowanych ze środków UE, w tym w ramach programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. W maju 2010 roku, w Varaždin, 14 regionów partnerskich Inicjatywy CETC-ROUTE65 podjęło decyzję o zmianie formy współpracy w ramach Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego i utworzeniu Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. Współpraca, którą regiony budowały w ramach Porozumienia na rzecz utworzenia Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego przez 7 lat przyniosła nowe oczekiwania, a dotychczasowa formuła nie jest wystarczająco efektywna, aby sprostać tym wyzwaniom.
Tę opinię podzielili m.in. w czerwcu 2010 roku ministrowie odpowiedzialni za transport w krajach Korytarza CETC-ROUTE65 podpisując Deklarację Szczecińską, która wskazuje na potrzebę:
- utworzenia, w toku realizacji Strategii Lizbońskiej, Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego jako ważnego elementu zrównoważonego socjoekonomicznego i policentrycznego rozwoju obszaru Unii Europejskiej;
- stworzenia warunków na krajowym i międzynarodowym poziomie dla promowania i wzmacniania sieci terytorialnej współpracy w strukturze CETC, dla zrównoważonego przestrzennego i socjalno-ekonomicznego rozwoju całego europejskiego kontynentu;
- dążenia do trwałości pasma współpracy regionalnej Inicjatywy Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego jako podstawy do ożywienia gospodarczego regionów, poprawy jakości środowiska naturalnego oraz warunków życia ludności.
W ciągu kilkunastu miesięcy dyskusji na temat nowej formy współpracy wyłoniona została grupa partnerów, którzy zdecydowali o kontynuacji dotychczasowych zadań w formule Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej.
W grudniu 2011 r. dokonano ostatnich konsultacji dotyczących zapisów Konwencji i Statutu, a następnie przygotowano ostateczne wersje dokumentów, które są obecnie przyjmowane przez Sejmiki Województw oraz Walne Zgromadzenia poszczególnych regionów partnerskich
Ugrupowanie zostanie powołane dla ułatwienia i wspierania współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej w obszarze Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego,
w celu wzmocnienia spójności ekonomicznej i społecznej, w szczególności poprzez realizację projektów albo programów współpracy terytorialnej z następującymi celami:
• Wspieranie i promocja rozwoju dostępności transportowej wzdłuż osi transportu multimodalnego północ-południe od Morza Bałtyckiego do Adriatyku w obszarze działania Ugrupowania.
• Wspieranie w sposób zrównoważony rozwoju gospodarki zaangażowanych regionów, co przełoży się na poprawę wskaźników zatrudnienia oraz jakości środowiska naturalnego i warunków życiowych osób tam zamieszkujących.
• Działanie na rzecz wzmacniania kompatybilności infrastruktury transportowej pomiędzy zaangażowanymi regionami.
• Zapewnianie wsparcia i warunków dla rozwoju intermodalnych połączeń transportowych i tym samym rozpowszechnianie rozwiązań przyjaznych środowisku z lub bez współfinansowania przez Unię Europejską, przez implementację programów w ramach współpracy terytorialnej i działania własne.
12 kwietnia 2011 r. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o woli przystąpienia Województwa Zachodniopomorskiego na zasadzie partnerstwa do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej dla Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego. Podpisanie Konwencji i przyjęcie Statutu o utworzeniu ugrupowania jest kolejnym etapem realizacji tego zamierzenia.
Źródło: WZP