Nabór do Partnerskiej Inicjatywy Miast

 

Nabór miast do udziału w sieciach tematycznych dot. mobilności miejskiej, rewitalizacji i jakości powietrza w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast - projektu strategicznego Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju (dalej „MR”) zaprasza miasta do udziału w otwartym naborze na miasta Partnerskie oraz Miasta Liderów w 3 pierwszych sieciach pilotażowych w ramach projektu pt. „Partnerska Inicjatywa Miast. Miasta uczące się” (dalej „PIM”) w następujących tematach:

  1. Mobilność Miejska
  2. Rewitalizacja
  3. Jakość powietrza

Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na wiedzę w zakresie pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego polskich miast. Stworzenie PIM - „sieci samouczenia się”, umożliwiającej wymianę i promocję wiedzy w zakresie prowadzenia przez miasta zintegrowanej polityki miejskiej, pozwoli na stworzenie uporządkowanej bazy wiedzy o miastach oraz wzmocni efektywną realizację krajowych celów rozwojowych na poziomie lokalnym. PIM jest projektem strategicznym Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaplanowanym do realizacji w ramach celu rozwój społecznie wrażliwy i terytorialnie zrównoważony.

Celem strategicznym PIM jest poprawa warunków rozwojowych oraz wspomaganie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju polskich miast. W ramach celów szczegółowych Inicjatywy PIM należy wymienić:

  1. Wzmocnienie i zachęcanie do partnerskiej współpracy i wymiany wiedzy między miastami oraz innymi podmiotami, zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej.
  2. Odniesienie kompetencji kadr instytucji zajmujących się zarządzaniem i realizacją polityki rozwoju na obszarach miejskich do partnerskiej współpracy i realizacji innowacyjnych projektów.
  3. Kapitalizację wiedzy i wypracowanie oddolnych propozycji rozwiązań systemowych zawierających rekomendacje dla polityki krajowej i europejskiej w zakresie zrównoważonego rozwoju miast.
  4. Upowszechnianie zasad partycypacji społecznej w zarządzaniu miastami (i ich obszarami funkcjonalnymi) oraz
  5. Włączenie miast w realizację celów krajowych i europejskich, w tym w realizację Agendy Miejskiej UE czy Nowego Programu ONZ dla miast (New Urban Agenda).

Szczegóły dotyczące celów postawionych przed sieciami PIM i ich realizacji, zawarte są w dokumencie Zasady realizacji Partnerskiej Inicjatywy Miast (zał. 3 - Zasady realizacji PIM).

Podstawowym mechanizmem wdrożeniowym PIM jest utworzenie ww. sieci tematycznych, które mają zrzeszać grupę miast (jako podstawowych uczestników) w celu rozpoznania i przeanalizowania dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań wokół zidentyfikowanych wcześniej bloków tematycznych. W każdej sieci jedno miasto będzie pełnić funkcję Miasta Lidera, które we współpracy z ekspertem tematycznym i Sekretariatem PIM (MR) będzie  zarządzać  daną siecią tematyczną. Optymalna wielkość grupy razem z Miastem Liderem to od 6 do 10. Jednak w uzasadnionych przypadkach liczba ta może zostać zwiększona.

Miasta, aplikując do danej sieci, wypełniają formularz zgłoszeniowy (zał. 1a lub 2a - w zależności od tego czy wnioskodawcy aplikują do udziału w sieci PIM w charakterze Miasta Lidera czy Miasta Partnerskiego).

W przypadku Miasta Partnera, w formularzu należy opisać między innymi swoje doświadczenia w danej dziedzinie (mobilność miejska lub rewitalizacja lub jakość powietrza) oraz aktualne wyzwanie/a i/lub problem/y, które chce się rozwiązać. Natomiast, w przypadku Miasta Lidera opis ten zawierać powinien także pomysł na sieć, doświadczenie, motywację oraz zasoby kadrowe.

Szczegóły dot. naboru do sieci PIM zawarte są w Regulaminie naboru Miast Partnerskich do udziału w pilotażowych sieciach w ramach projektu „Partnerska Inicjatywa Miast” (zał. 1 Regulamin naboru (Miasto Lider) oraz zał. 1b załącznik do Regulamin naboru (kryteria wyboru - Miasto Lider) lub zał. 2 Regulamin naboru – (Miasta Partnerskie) oraz zał. 2b załącznik do Regulamin naboru (kryteria wyboru - Miasta Partnerskie).

Pliki do pobrania:

Zał. 1 Regulamin naboru (Miasto Lider) (PDF 81 KB)
Zał. 1a Formularz zgłoszeniowy – Miasto Lider (DOC 68 KB)
Zał. 1b załącznik do Regulaminu naboru (kryteria wyboru - Miasto Lider) (PDF 50 KB)
Zał. 2 Regulamin naboru (Miasto Partnerskie) (PDF 84 KB)
Zał. 2a Formularz zgłoszeniowy – (Miasto Partnerskie) (DOC 61 KB)
Zał. 2b załącznik do Regulaminu naboru (Miasto Partnerskie) (PDF 51 KB)
Zał. 3 Zasady realizacji PIM (PDF 276 KB)

Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy złożyć w formie elektronicznej na adres: miasta@mr.gov.pl oraz w wersji papierowej osobiście, pocztą lub kurierem, w zapieczętowanej kopercie, która musi zawierać pełną nazwę Wnioskodawcy i jego adres, w terminie do 18 lipca 2017 r. (liczy się data wpływu do Ministerstwa Rozwoju).

Miejsce składania formularzy:

Ministerstwo Rozwoju
Departament Strategii Rozwoju
Plac Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa

z dopiskiem na kopercie:  „Konkurs – Partnerska Inicjatywa Miast. Miasto Partnerskie”.

Ocena nadesłanych zgłoszeń będzie prowadzona do 31 sierpnia 2017 r.  

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

2017/06/21
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście