20 lat Konstytucji RP– święto w stolicy Pomorza Zachodniego
Rodzinny piknik, koncerty, gry i zabawy dla dzieci, lekcj historii, debaty i dyskusje naukowe – to tylko niektóre z punktów programu trzydniowych obchodów 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Uczczenie 20. rocznicy uchwalenia najważniejszego dla Polaków aktu prawnego oraz podkreślenie jego wagi to doskonała okazja do celebrowania filarów naszej demokracji, ale i radosnego spędzenia czasu z całą rodziną. Obchody odbędą się w Szczecinie, potrwają trzy dni i zaangażowane w nie będą instytucje kultury Województwa Zachodniopomorskiego.
Świętowanie rozpoczniemy w niedzielę 2 kwietnia piknikiem rodzinnym na Placu Solidarności. W programie atrakcje dla całych rodzin – animacje (dla najmłodszych słodkie upominki, malowanie buzi, balony), gry i konkursy z nagrodami, koncerty (Olek Różanek, OHO!KOKO, Jackpot, Chór Opery na Zamku w Szczecinie, Tea Time Boogie – K. Niewirowski i K. Baranowski). Tego dnia będzie można bezpłatnie zwiedzać Centrum Dialogu Przełomy i posłuchać fragmentów naszej Konstytucji, czytanej przez aktorów Teatru Polskiego.
Godziny popołudniowe to koncert pieśni patriotycznych Chóru Collegium Maiorum pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego w holu Muzeum Narodowego w Szczecinie (Wały Chrobrego 3 / wstęp wolny).
Poniedziałek, 3 kwietnia będzie dniem naukowo-historycznym. W CDP odbędzie się debata oksfordzka „Konstytucja III RP trwałym fundamentem państwa polskiego”, do której zaproszono uczniów III LO i Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych oraz konferencja „Samorządy w dobie zmian ustrojowych w Polsce” (oba spotkania na zaproszenia). Mgr Ewa Milczarek oraz mgr Ewa Michałkiewicz z Katedry Prawa Konstytucyjnego i Integracji Europejskiej US przeprowadzą tego dnia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wykład „Geneza Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku – tło historyczne i nowelizacja ustaw”. Na Zamku będzie można zobaczyć też wystawę „Konstytucje Rzeczypospolitej Polskiej”, przygotowaną przez Książnicę Pomorską (wystawa dostępna także w Książnicy od 4 do 15 kwietnia).
Trzeci dzień obchodów, to niezwykła lekcja demokracji dla młodzieży szczecińskich szkół z udziałem sędziego Jerzego Stępnia, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Tematem lekcji będą „Przemiany ustrojowe w Polsce z 1990 r. - podstawy funkcjonowania samorządu terytorialnego”.
Obchody zwieńczy koncert muzyki polskiej "Wiolonczela Chopina" w wykonaniu Artes Duo (Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala ks. Bogusława X, wstęp biletowany).
Konstytucja uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku to pierwsza w Polsce współczesna ustawa zasadnicza powstała w demokratycznym państwie prawa. Była odpowiedzią na nową sytuację w kraju, związaną z upadkiem komunizmu i głębokimi przemianami ustrojowymi, zapoczątkowanymi w 1989 roku. Konstytucja jest najwyższym i najważniejszym aktem prawnym w państwie.
Źródło: WZP