Szczecińska Filharmonia najlepszym obiektem w Europie
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie została uznana najlepszym budynkiem w konkursie im. Miesa van der Rohe.
Po raz pierwszy w historii budynek wybudowany na terenie Polski znalazł się w ścisłym finale Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa ven der Rohe.
Nagroda przyznawana jest co dwa lata od 1987 roku. Jej fundatorami są Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe z Barcelony. Celem konkursu jest zaprezentowanie twórczości europejskich architektów i podkreślenie ich wkładu w rozwój nowych idei i technologii. Autorami projektu są hiszpańscy architekci z pracowni Estudio Barozzi Veiga.
Budynek ze Szczecina walczył o tytuł najlepszego obiektu Europy z czterema innymi finalistami: Muzeum Sztuki z Ravensburga, (proj. Lederer Ragnarsdóttir Oei); Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor, Dania (proj. BIG - Bjarke Ingels Group); Winnica Antinori w San Casciano Val di Pesa, Włochy (proj. Archea Associati); Saw Swee Hock Student Centre LSE w Londynie, Wielka Brytania (proj. O'Donnell + Tuomey).
Nagrody jakie otrzymała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award – Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe 2013-2014. Nagrodę przyznano 8 maja 2015 r. w Barcelonie.
Grand Prix - Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014 w konkursie pisma „Architektura Murator” Życie w Architekturze.
Nagroda główna w konkursie w kategorii Najlepsze wnętrze użyteczności publicznej 2013-2014 w konkursie pisma „Architektura Murator” Życie w Architekturze - za wykreowanie przestrzeni, w której muzyka i architektura harmonijnie grają brawurowy koncert.
BRYŁA ROKU 2014 – nagroda przyznana przez portal bryla.pl. Z uzasadnienia jury: „Bryłą Roku 2014 została szczecińska Filharmonia. Zagłosowało na nią 4307 osób (28% głosujących). Inauguracja nowej siedziby Filharmonii w Szczecinie była jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń architektonicznych w kraju. Wystarczyło kilka miesięcy, by budynek pojawił się w największych branżowych pismach i stronach internetowych z całego świata. To także pierwszy polski budynek, który znalazł się w ścisłym finale Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe.”
MocArty 2014 – nagroda w kategorii „Rzecz z Klasą”. Z uzasadnienia jury: „Imponujący projekt architektoniczny autorstwa Estudio Barozzi Veiga, czyli hiszpańsko-włoskiego duetu architektonicznego Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga. Prawie 13 tysięcy m2 powierzchni, cztery naziemne i dwie podziemne kondygnacje budynku, dwie sale koncertowe z doskonałą akustyką (duża w kolorystyce Słońca, kameralna w kolorystyce Księżyca), 1145 miejsc na widowniach, 2500 m2 sufitu i ścian pokrytych szlagmetalem (imitacja złota), posadzka sprowadzana aż z Majorki. Wyglądem przypomina lodowy pałac lub wierzchołek góry lodowej. Fachowcy podkreślają, że to pierwszy tak spójny projekt w Polsce”.
Szczupak 2014 – nagroda szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej” - nagroda dla grona osób, dzięki którym powstał nowy gmach Filharmonii w Szczecinie.
Nagroda w konkursie „Polska Architektura XXL” w kategorii „obiekt użyteczności publicznej”, organizowanym przez wortal sztuka-architektury.pl
Nagroda Eurobuild Awards 2014 w kategorii „Architectural Design of the Year”, organizowanym przez wydawnictwo Eurobuild CEE.
Najlepszy budynek użyteczności publicznej, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Główna, czyli tytuł „Obiektu 25-lecia – Symbolu Przemian" na Westivalu 2014, którego organizatorem jest Miasto Szczecin oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Szczecin.
Medal za zasługi dla Miasta Szczecina – nagroda Rady Miasta Szczecina dla Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju miasta.
Nominacja w konkursie „Building of The Year 2015” w kategorii "Cultural architecture", organizowanym przez portal archdaily.com
Finalista konkursu „Designs of the Year” w kategorii „architektura”, organizowanym przez London’s Design Museum.