10 lat Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego

 

Minęło dziesięć lat od czasu, gdy powołano do życia Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Dniem podsumowań, a jednocześnie urodzinowym świętem SOM, była środa 20 maja.

W szczecińskim hotelu Radisson odbyła się z tej okazji „ Konferencja metropolitalna”, w której wzięli udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, tworzących Obszar i zaproszeni goście. Byli wśród nich m.in.: Piotr Krzystek, prezydent Szczecina i jednocześnie ( już od 8 lat) przewodniczący zarządu Stowarzyszenia SOM, Agnieszka Dawydzik dyr. Departamentu Koordynacji Strategii i Polityk Rozwoju Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Paweł Bartnik, dyr. Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, dr Marta Lackowska z Uniwersytetu Warszawskiego, Janusz Szewczuk, prezes Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Gmin i Burghard Preissler, reprezentant niemieckiego powiatu Vorpommern - Greifswald. Wypowiedzieli się oni w formie wykładów nie tylko na temat SOM, współpracy, także tej przygranicznej, ale także na temat konkretnych planów niezbędnych inwestycji i narzędzi działania w ramach Obszaru ( np. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).

Dyr. Agnieszka Dawydzik w ciepłych słowach wypowiedziała się o współpracy z SOM i o jej ewidentnych efektach. Dodała jednak, że miniona dekada „ to dopiero rozgrzewka, a właściwy maraton dopiero teraz się rozpocznie...” Teraz  gdy wiadomo już w jakim kierunku będzie rozwijać się szczecińska metropolia, gdy wszystkie najważniejsze plany i dokumenty są już gotowe, w tym przyjęta jesienią ubiegłego roku przez członków Stowarzyszenia „Strategia Rozwoju Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego” można stwierdzić, iż  nastał czas realizacji konkretnych inwestycji, niezbędnych do sprawnego funkcjonowania metropolii. Jedną z najważniejszych i najbardziej kosztownych jest Szczecińska Kolej Metropolitalna, która ma być skutecznie zintegrowana z innymi środkami transportu publicznego.

Prezydent Miasta Szczecin  a zarazem Przewodniczący Zarządu SSOM Pan Piotr Krzystek podczas konferencji zwrócił uwagę na transgraniczne położenie SOM, które może być, a właściwie już jest wielki atutem Obszaru. Żadna z polskich metropolii nie ma tak unikalnego położenia. Dzięki temu można współpracować z sąsiadami, tworzyć wspólne projekty i przedsięwzięcia, które podniosą poziom życia mieszkańców. Podał on także konkretne przykłady działalności SOM, takie jak np. Szczecińska Karta Dużej Rodziny, przyjęta nie tylko w stolicy regionu, ale także w innych gminach SOM ( będzie poszerzona w przyszłości o pozostałe), czy też połączenia komunikacyjne, w ramach komunikacji miejskiej z gminami Dobra i Kołbaskowo. Od kilku lat działa też Szczecińsko - Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. 

 

Ponadto podczas wieczornej części jubileuszu w pięknym gmachu Szczecińskiej Filharmonii miało miejsce ważne wydarzenie - podpisanie porozumienia w sprawie Instytucji Pośredniczącej Zintegrowanych Instytucji Terytorialnych. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego i Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały porozumienie w sprawie powierzenia zadań związanych z obsługą nowego instrumentu w postaci Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dla gmin zrzeszonych w SSOM będzie to oznaczać współdecydowanie o wyborze projektów, które otrzymają dofinansowanie z RPO 2014-2020.

W myśl porozumienia, SSOM powierzono zadania związane m.in.:
- przygotowanie kryteriów oceny strategicznej w ramach projektów Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), pod kątem zgodności ze strategią ZIT
- udział w procesie wyboru projektów aplikujących o dofinansowanie RPO z puli przeznaczonej na ZIT.

ZIT to narzędzie wspierające rozwój terytorialny, za pomocą którego partnerstwo jednostek samorządu terytorialnego, czyli miasta, gminy a nawet powiaty mogą realizować wspólne przedsięwzięcia na rzecz zrównoważonego rozwoju obszaru miejskiego. Budżet ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, zapewniony w RPO, wyniesie ponad 440 mln. zł. Środki mają trafić na promowanie przedsiębiorczości, wspieranie rozwoju produktów i usług, oszczędzanie energii, wspieranie zrównoważonego transportu miejskiego czy wspieranie kształcenia i szkolenia dla potrzeb rynku pracy.

Na zakończenie obchodów 10-lecia przedstawiciele samorządów SOM i zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film zrealizowany na zlecenie Stowarzyszenia SOM, a także  wysłuchać świetnego koncertu "FIESTA PO SZCZECIŃSKU".

Warto podkreślić, iż Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego otrzymało „Konika Morskiego” za rok 2014. To prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane za działania mające wpływ na podnoszenie rangi i konkurencyjności regionu w kraju i zagranicą. Ponadto SSOM zostało nominowane do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP w ramach Partnerstwa Samorządów. Nagroda Obywatelska Prezydenta RP została ustanowiona przez Prezydenta RP w 2012 roku. Jest ona wyróżnieniem wybitnych, nowatorskich i efektywnych działań obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, które mogą stanowić wzór do naśladowania. Uroczystość wręczenia Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP odbędzie się podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego 27 maja 2015 r.


Załączniki

 

2015/05/27
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście