Zakład Aktywności Zawodowej w Goleniowie

 

Gmina Goleniów wybuduje Zakład Aktywności Zawodowej. Powstanie on w Goleniowskim Parku Przemysłowym i zatrudni około 150 osób. Inwestycja wsparta zostanie środkami RPO WZ 2014-2020. Podpisanie umowy z udziałem marszałka województwa Olgierda Geblewicza, burmistrza Roberta Krupowicza oraz przyszłymi pracownikami ZAZ-u odbyło się w czwartek, 9 marca 2017 roku w Łozienicy koło Goleniowa.

Budowa obiektu to forma wsparcia procesów usamodzielniania się osób niepełnosprawnych oraz ważny element gminnego systemu aktywizacji społeczno-zawodowej. Ponadto ZAZ pomagać ma w rehabilitacji i przygotowaniu osób do podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Powstanie nowej społecznej infrastruktury  pozwoli na utworzenie około 150 miejsc pracy, w tym 120 dla osób niepełnosprawnych. Podopieczni ZAZ-u świadczyć będą usługi kuchenne, pralnicze, ogrodnicze, poligraficzne i w zakresie gospodarstw domowych.

Rozpoczynamy fizycznie inwestycję, o której rozmawialiśmy od pewnego czasu. Od początku w dyskusję włączyliśmy władze gminy i powiatu oraz rodziców. Zdajemy sobie wszyscy doskonale sprawę, że przestrzeń jaką jest Zakład Aktywności Zawodowej to dla osób niepełnosprawnych szansa na nabycie nowych kompetencji, jak i rozwój ich wewnętrznego potencjału. Tę ocenę opieram o doświadczenia zdobyte przy tworzeniu pierwszego ZAZ-u w regionie, a mianowicie placówki w Dobrej Szczecińskiej, gdzie podopieczni przychodzą do pracy z uśmiechem i zadowoleniem - zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Goleniowski Park Przemysłowy to idealnie miejsce na powstanie tej ważnej społecznie infrastruktury, infrastruktury, która posłuży do świadczenia wielobranżowych usług. Na złożenie podpisu na dokumencie czekałem z niecierpliwością. Ten moment ma dla mnie ogromne znaczenie i cieszy mnie podwójnie - dodał Olgierd Geblewicz.

Koszt inwestycji oszacowano na ponad 18 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych to 9 mln zł. Prace budowlane ruszą w drugiej połowie 2017 roku. Ich zakończenie przewidziano na wrzesień 2018 roku. Pierwsi podopieczni trafią do placówki w styczniu 2019 roku.

To wymierny efekt budowania konkretnej pomocy dla osób niepełnosprawnych, a szczególnie niepełnosprawnej młodzieży w Goleniowie. Panie Marszałku, za współpracę i zaangażowanie serdecznie dziękuję. To właśnie władze samorządu województwa zaraziły nas ideą stworzenia w gminie takiego miejsca. Myślę, że to jeden z najważniejszych podpisów, jaki składam na dokumentach jako burmistrz - przekonywał Robert Krupowicz.

Projekt będzie realizowany w ramach Osi 9 RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.2 „Infrastruktura społeczna”. W parafowaniu dokumentów dających zielone światło inwestycji udział wzięli członkowie goleniowskiego stowarzyszenia "Niepokonani", którzy za kilkanaście miesięcy będą jego pracownikami.

 

Źródło: WZP

2017/03/10
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście