Transgraniczny konkurs na modelową współpracę

 

Polsko-niemiecka współpraca transgraniczna wzbogaciła się o nowy instrument - konkurs na modelowe projekty współpracy polsko-niemieckiej.

Autorami nowego przedsięwzięcia są Federalne Ministerstwo Komunikacji, Budownictwa i Rozwoju Miast Niemiec i polskie Ministerstwo Infrastruktury. Już przyjmowane są aplikacje konkursowe, termin zgłoszeń upływa 19 sierpnia 2011 r. o godz. 14.

Po raz pierwszy zasady konkursowego projektu zaprezezentowano 23 maja w Berlinie. Ma on na celu identyfikację, a następnie promocję polsko-niemieckich projektów, zajmujących się wspólnym transgranicznym rozwiązywaniem konkretnych problemów przestrzennych: w zakresie kształtowania współpracy miast z ich otoczeniem, współpracy pomiędzy miastami lub gminami czy też poprawy dostępności miejscowości ośrodkowych. Największe szanse na nagrody mają projekty dające szanse konkretnych rezultatów, nastawione na praktyczną realizację, które w przyszłości będą mogły służyć jako wzór dla wspólnych działań na pograniczu.

Zwycięzcy otrzymają w nagrodę niefinansowe wsparcie naukowe i organizacyjne ze strony wybranej do realizacji konkursu agencji, z którego każdy z nagrodzonych projektów będzie mógł skorzystać od jesieni 2011 r. do jesieni 2012 r. Łączna wartość wsparcia wynosi 30 000 euro – w równych częściach dla każdego z laureatów.

Najważniejsze kryterium uczestnictwa w konkursie polega na tym, że o nagrodę mogą się ubiegać jedynie projekty wspólnie prowadzone przez podmioty polskie i niemieckie i których oddziaływanie występuje po obu stronach granicy. Aplikacje mogą składać podmioty bezpośrednio prowadzące dany projekt (beneficjenci projektów). Mogą to być na przykład: jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, izby, związki gospodarcze, organizacje pozarządowe, inne podmioty prywatne, uniwersytety, instytucje naukowo-badawcze.

Do konkursu można zgłaszać projekty na każdym etapie realizacji - od pomysłu na projekt aż po etap wdrażania projektu. Jedynie projekty zakończone nie będą mogły wziąć udziału w konkursie.

Każdy z projektów powinien reagować na pilne potrzeby oddziaływujące na ład przestrzenny, istniejące w Polsce i w Niemczech w jednej z trzech następujących priorytetowych dziedzin:

a) transgraniczne relacje miasto-obszary wiejskie
- inicjatywy kooperacyjne w zakresie usług publicznych i rozwoju gospodarczego w obszarach powiązań centralnych ośrodków miejskich i otaczających je terenów wiejskich, np. poprzez: sformalizowane formy współpracy miast z ich otoczeniem, współpracę placówek edukacyjnych oraz ochrony zdrowia lub w zakresie zaopatrzenia w energię, usprawnienie struktur zaopatrzenia w dobra pierwszej potrzeby, tworzenie i rozwój ofert turystycznych, współpracę instytucji kultury.

b) transgraniczna kooperacja miast i gmin.
- wspólne poszukiwanie przez polskie i niemieckie samorządy rozwiązań dla stojących przed nimi porównywalnych problemów, np. w ramach polsko-niemieckich porozumień partnerskich lub w ramach transgranicznych związków komunalnych. Nie jest warunkiem koniecznym, aby współpracujące miasta i gminy leżały bezpośrednio w obszarze przygranicznym; polem kooperacji może być: promocja rozwoju gospodarczego, promocja rozwoju turystyki, ochrona przyrody i środowiska, ochrona praw konsumentów i informacja obywatelska oraz dziedzictwo kulturowe i ochrona zabytków.

c) transgraniczna osiągalność komunikacyjna ośrodków
- działania służące poprawie transgranicznych połączeń miedzy centrami miejskimi i dostępności tych centrów, m.in. poprzez tworzenie i utrzymanie połączeń komunikacyjnych i sieci szlaków (również szlaków rowerowych, pieszych i wodnych); linii i związków w regionalnej i lokalnej komunikacji publicznej; wprowadzenie wspólnych biletów czy skoordynowanych rozkładów jazdy.

O wyborze laureatów decyduje niezależne, eksperckie jury. Wspólne przewodnictwo jury sprawują: współprzewodniczący Komitetu ds. Gospodarki Przestrzennej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej, Elżbieta Szelińska z Ministerstwa Infrastruktury Polski i Dietmar Horn z Federalnego Ministerstwa Komunikacji, Budownictwa i Rozwoju Miast Niemiec.

Zwycięskie projekty poznamy już po wakacjach, pod koniec września. Nagrodzonych zostanie maksymalnie sześć projektów. 


Więcej informacji na temat „Konkursu na modelowe projekty transgranicznej współpracy polsko-niemieckiej” dostępne są w Internecie na stronie http://www.kooperacja-bez-granic.pl/
 
Formularz aplikacyjny można pobrać ze strony http://www.kooperacja-bez-granic.pl/dokumente.html
 
 
 Źródło: WZP
2011/06/02
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście