Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego
Jednorodny system komunikacji zbiorowej, spójne planowanie przestrzenne, wspólny system gospodarowania odpadami zintegrują Szczecin i gminy ościenne. Rozwiązaniem tych zagadnień zajmuje się Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Stowarzyszenie podsumowało dotychczasowe działania i wybrało nowe władze.
Walne zgromadzenie stowarzyszenia odbyło się 2 marca. W najbliższym czasie jego pracami kierować będzie Piotr Krzystek prezydent Szczecina, któremu funkcję przewodniczącego Zarządu SSOM powierzono już po raz drugi. Oprócz niego w skład władz Stowarzyszenia wzeszli: Wojciech Drożdż, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Władysław Diakun, burmistrz Polic, Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa, Henryk Piłat, burmistrz Goleniowa oraz Marek Woś, wójt Starego Czarnowa.
Stowarzyszenie powołano dlatego, że obecny model gminy nie stwarza wystarczających możliwości rozwoju i realizacji ponadgminnych projektów infrastrukturalnych, których celem jest rozwój całego regionu, zwiększenie jego międzynarodowej roli oraz poprawa jakości życia wszystkich jego mieszkańców. W najbliższym czasie będziemy kontynuować już zaczęte projekty. Skupimy się przede wszystkim na stworzeniu wspólnego systemu gospodarki odpadami i pracami nad wspólnym systemam komunikacji zbiorowej– powiedział Piotr Krzystek.
SSOM - działania w roku 2010
Stowarzyszenie realizuje swoje cele w gospodarce przestrzennej, transportowej, edukacji, ochronie środowiska i infrastrukturze. Zajmuje się również promocją ofert inwestycyjnych na terenie obszaru metropolitalnego. W 2010 roku Stowarzyszenie realizowało swoje cele poprzez prace prowadzone w 4 komisjach.
Komisja ds. gospodarki przestrzennej
Zgromadzono materiały od poszczególnych gmin w celu przygotowania i przeprowadzenia analizy porównawczej strategii i programów rozwojowych członków Stowarzyszenia. Posłużą jako materiał uzupełniający do prac nad Koncepcją Zagospodarowania Przestrzennego Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina (TRMS). Prace nad TRMS trwają od kwietnia 2010 r. Porozumienie w tej sprawie podpisali Województwo Zachodniopomorskie, SSOM, Świnoujście, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. Granice Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz transgranicznego regionu metropolitalnego Szczecina (TRMS) zostały wstępnie określone w Koncepcji Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Zachodniopomorskiego. Faktyczny przebieg granic wymaga jednak szczegółowych badań i analiz na terenie pogranicza Polski i Niemiec. Efektem podpisanego porozumienia będzie stworzenie opracowania o charakterze regionalnego studium zagospodarowania przestrzennego. Powstanie m.in. dzięki współpracy polskich i niemieckich urbanistów i planistów. W opracowaniu mają być wskazane granice faktycznego oddziaływania miasta Szczecina, umożliwiające zdefiniowanie transgranicznego obszaru metropolitalnego. Rezultatem projektu będą wytyczne kształtowania przestrzeni planistycznej przełamujące bariery granicy państwowe i stworzenie spójnej polityki rozwoju przestrzennego dla obszaru wskazanego w opracowaniu jako TRMS. W dokumencie uwzględnione zostaną priorytety rozwoju regionu i planowane programy inwestycyjne. Termin zakończenia prac oraz prezentacja końcowa projektu przewidziana jest na czerwiec 2011 roku.
Komisja ds. infrastruktury społecznej i kształcenia regionalnego
Przygotowano i opublikowano tzw. "mapę oświatową". Obecnie mapa obejmuje 395 jednostek oświatowych ze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Została zamieszczona na stronie internetowej www.som.szczecin.pl.Realizacja tego projektu ma na celu uzyskanie informacji o wszystkich szkołach znajdujących się na terenie obszaru metropolitalnego, co w przyszłości umożliwi dokonanie korekty w profilach kształcenia.
Komisja ds. ochrony środowiska i infrastruktury
Spójny system gospodarki odpadami w SOM to jeden z najważniejszych tematów podejmowanych w pracy Stowarzyszenia. System powstanie w oparciu o Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Szczecinie. Obsługiwać on będzie gminy wchodzące w skład SOM. Szczecin przygotowuje się do budowy ZTUO. Powstanie on na Ostrowie Grabowskim. Wartość przedsięwzięcia szacuje się na ok. 600 mln zł. Około 40 proc. kosztów pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej. Przewiduje się, że Zakład powstanie do roku 2015. Po oddaniu do użytku przetwarzanych w nim będzie ok.150 tys. ton odpadów rocznie. Realizacja przedsięwzięcia zapewni możliwość:
- zapobiegania powstawaniu odpadów i zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów;
- odzysku odpadów, ich ponownego wykorzystania i recyklingu;
- redukcji ilości odpadów ulegających biodegradacji i kierowanych na składowisko bez ich uprzedniego przetworzenia;
- minimalizacji ilości odpadów wytwarzanych i deponowanych na składowisku odpadów komunalnych;
- bezpiecznego dla środowiska ostatecznego unieszkodliwiania odpadów pozbawionych wartości materiałowych i energetycznych;
- pozyskania energii elektrycznej i ciepła z unieszkodliwianych odpadów.
- ograniczenie składowania odpadów w sposób niekontrolowany, które bezpośrednio lub pośrednio może być niekorzystne dla zdrowia ludzi;
- zmniejszenie bezrobocia w rejonie poprzez utworzenie miejsc prac przy obsłudze powstałych instalacji oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się transportem odpadów.
Wypracowanie założeń do stworzenia spójnego systemu połączeń dróg rowerowych w obszarze SOM.
Na podstawie złożonych informacji przez poszczególne gminy ustalono:
-
zakres i stopień realizacji projektów dla nowych ścieżek rowerowych na terenach gmin planowany przebieg ścieżek,
- możliwość połączenia z istniejącymi lub planowanymi ścieżkami na styku z innymi gminami /określenie tzw. miejsc styczności – połączeń/
- przewidywane koszty budowy,
- możliwość wpisania poszczególnych projektów w „Koncepcję rozwoju turystyki aktywnej województwa zachodniopomorskiego – szlaki rowerowe” planowane ubieganie się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Komisja ds. dostępności komunikacyjnej i transportowej
Przeprowadzono spotkania z udziałem ekspertów, dotyczyły one wdrożenia zintegrowanego metropolitalnego systemu pasażerskich przewozów zbiorowych w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. Celem tego projektu jest poprawa funkcjonowania transportu publicznego w Szczecinie oraz wypełnienie postulatów SSOM i współpracy transgranicznej.Przygotowano „Analizę możliwości wprowadzenia zintegrowanego autobusowego transportu miejskiego w części Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (gminy: Szczecin, Police, Dobra, Kołbaskowo, Gryfino). Kolejnym krokiem będzie oszacowanie możliwości (warunków i harmonogramu) wprowadzenia „karty SOM”, jako biletu na środki transportu publicznego. Planuje się również uruchomienie witryny „jak dojechać", która obejmować będzie teren całego obszaru metropolitalnego. Ponadto poruszane były kwestie systemów telematycznych m.in. takich jak: kierunkowe tablice informacyjne, system zarządzania flotą i ruchem pojazdów komunikacji miejskiej, system pomiaru potoków pasażerskich. Systemy te mają za zadanie znaczną poprawę funkcjonowania komunikacji.
Plan działań SSOM na rok 2011
Tydzień samorządności w gimnazjach
Gimnazjaliści z terenu SSOM wezmą udział w wieloetapowym konkursie dotyczącym samorządności. Zostaną przygotowane materiały dydaktyczne do wykorzystania w szkołach. Kolejnym etapem będą eliminacje na poziomie poszczególnych gmin. Zwycięzcy eliminacji spotkają się w finale konkursu w Szczecinie. Dodatkowymi atrakcjami będą spotkania z samorządowymi władzami lokalnymi.
Uzupełnienie mapy oświatowej SSOM o informacje dotyczące szkolnictwa wyższego
Mapa oświatowa zostanie uzupełniona o informacje dotyczące szkolnictwa wyższego funkcjonującego na terenie SSOM. Dodatkowo zweryfikowane zostaną dane dotyczące jednostek oświatowych funkcjonujących na podstawie ustawy o systemie oświaty.
Opracowanie wspólnej oferty terenów inwestycyjnych w TSOM
Opracowanie mapy terenów inwestycyjnych , która posłuży do wydania broszury wykorzystywanej na targach budowlanych, nieruchomości itp.
Analiza spójności strategii i programów rozwojowych w Obszarze Metropolitalnym.
Wyniki i wnioski „Analizy porównawczej spójności strategii i programów rozwojowych w Obszarze Metropolitalnym” jednej strony stanowić będą zbiorczą informację dla gmin SSOM, które w najbliższym okresie będą aktualizować własne strategie; z drugiej strony będą wstępnym materiałem dla opracowania przyszłej strategii SSOM.
Przeprowadzenie konkursu – Nagroda Gospodarcza SOM
Celem Nagrody Gospodarczej jest promocja rozwoju gospodarczego Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego. Nagroda Gospodarcza przyznawana będzie corocznie w następujących kategoriach:
- Firma roku,
- Inwestycja roku,
- Firma innowacyjna roku,
- Lokomotywa przedsiębiorczości.
Laureaci Nagrody Gospodarczej otrzymają od Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego statuetkę Nagrody Gospodarczej oraz dyplom i będą miały prawo używać we wszelkich materiałach firmowych oraz reklamowych tytułu Laureat Nagrody Gospodarczej Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego.
Studium rozwoju transportu publicznego w SOM
Stworzenie merytorycznych i formalnoprawnych możliwości przyjęcia w SOM wspólnej polityki w zakresie transportu publicznego.
Karta usług metropolitalnych – opracowanie eksperckie
Warsztaty z udziałem ekspertów w dziedzinie transportu publicznego. Oszacowanie możliwości (warunków i harmonogramu) wprowadzenia karty usług metropolitalnych jako biletu na środki transportu publicznego, wejścia do obiektów kultury itd.
Opracowanie koncepcji metropolitalnego systemu ścieżek rowerowych oraz szlaków kajakowych
Główne kierunki i cele:
- połączenie istniejących odcinków ścieżek rowerowych na terenach Obszaru Metropolitarnego w spójny system komunikacji rowerowej
- budowa nowych ścieżek rowerowych
- modernizacja istniejących ścieżek wraz z wyposażeniem w niezbędna infrastrukturę
- wykorzystanie dofinansowania w ramach RPO Województwa Zachodniopomorskego - Rozwój Funkcji Metropolitarnych - Ścieżki Rowerowe.
Podjęte działania:
- doprowadzenie do bezpośrednich połączeń pomiędzy gminami w Obszarze Metropolitarnym
Opracowanie projektu sieci szlaków kajakowych w Obszarze Metropolitarnym.
- wykorzystanie istniejących naturalnych szlaków wodnych w SOM m.in. rozlewiska Odry Zachodniej, rzeka Ina, rzeka Płonia, jez. Miedwie, jez. Dąbie.
- projekty przystani dla sieci szlaków kajakowych
Szlaki konne.
- opracowanie projektu szlaków konnych w SOM z wykorzystaniem naturalnych szlaków turystycznych m.in. Puszcza Wkrzańska, Puszcza Bukowa, Puszcza Goleniowska.
System selektywnej zbiórki i unieszkodliwiania odpadów na terenie SSOM
Stworzenie podstawy do sformułowania wspólnej polityki SOM gospodarki odpadami oraz podpisania w tym zakresie porozumienia.
Po zakończeniu Walnego Zebrania odbyła się konferencja prasowa z udziałem Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia.
Galeria z Obrad Walnego Zebrania