Prace nad Zintegrowanym Planem Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (PGN).
Trwają prace nad Zintegrowanym Planem Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (PGN).
Celem Planu jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, redukcja zużycia energii oraz zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) w ogólnym zużyciu energii poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinach takich jak transport, budownictwo, czy gospodarka przestrzenna. Plan ten to także szansa na rozwój gospodarczy SOM. Konieczność jego posiadania będzie w przyszłości warunkiem uzyskania dofinansowania ze środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Projekt realizowany jest w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
Na czym polega realizacja projektu?
W ramach prowadzonych działań opracowany zostanie dokument pn. Zintegrowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, obejmujący powstanie jednego planu dla całego obszaru oraz odrębnych planów dla gmin wchodzących w skład SSOM. Ich celem jest m.in. inwentaryzacja zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. W ramach Planu zaproponowane zostaną również działania w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej służące ograniczeniu emisji CO2 poprzez realizację działań inwestycyjnych.
Wskazane w dokumencie działania będą miały charakter kierunkowy i będą korygowane wraz ze zmianami w postępie technicznym oraz możliwościami finansowymi gmin wchodzących w skład Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SOM).
Zaplanowane w PGN działania/zadania dotyczą:
· działań niskoemisyjnych,
· efektywnego wykorzystania zasobów,
· poprawy efektywności energetycznej,
· wykorzystania OZE,
· działań wpływających na zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii,
· działań nieinwestycyjnych.
Inwentaryzacja
W ramach przygotowania PGN została wykonana inwentaryzacja zużycia energii i emisji dwutlenku węgla na obszarze SOM. Jej celem było wyliczenie ilości dwutlenku węgla wyemitowanego w danym roku wskutek zużycia energii. Pozwoliło to zidentyfikować główne źródła emisji CO2 oraz odpowiednio zaplanować i uszeregować pod względem ważności środki redukcji emisji.
Dane w trakcie inwentaryzacji pozyskano analizując zużycie nośników energii (węgla, oleju opałowego, drewna, gazu, ciepła sieciowego, energii elektrycznej) w następujących sektorach:
· oświetlenie uliczne,
· budynki użyteczności publicznej własności gminnej,
· mieszkalnictwo,
· handel, usługi, przedsiębiorstwa,
· transport.
Ponadto zinwentaryzowano zainstalowane źródła energii odnawialnej.
Do właścicieli domków jednorodzinnych
Aby jak najlepiej rozpoznać i zdiagnozować potrzeby całego Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego jak i każdej gminy z osobna w zakresie modernizacji źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków zwracamy się również z prośbą do właścicieli domków jednorodzinnych zamieszkujących teren SOM tj. Szczecin, Świnoujście , Stargard Szczeciński (miasto i gminę) Goleniów, Gryfino, Police , Dobrą Szczecińską, Kobylankę, Kołbaskowo, Stare Czarnowo, Stepnicę o wypełnienie i odesłanie krótkiej ankiety. Wypełnienie ankiety nie jest żadnym wiążącym zobowiązaniem z Państwa strony, natomiast stanowi ważną informację dla nas o możliwościach dalszej poprawy jakości powietrza w gminie.
Formularze dostępne będą również na stronach internetowych urzędów gmin. Wypełnioną ankietę należy odesłać automatycznie drogą elektroniczną lub drogą pocztową na adres Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego pl. Kilińskiego 3 71-414 Szczecin.
Dziękujemy Państwu za pomoc w opracowaniu Planu.
Ponadto informujemy, że Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego uruchomiło stronę internetową dedykowaną dla potrzeb wymiany informacji i wiedzy w zakresie projektu pn. „Zintegrowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego” , który realizowany jest w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna. Z zawartością strony można zapoznać się klikając na link: http://pgn-som.szczecin.pl/.
Dodatkowe informacje uzyskacie Państwo w Biurze Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego pod nr tel. 91 449 6090 . Pytania mogą Państwo zgłaszać również na adres e-mail: biuro@som.szczecin.pl.