80 mln zł na rewitalizację z Programu JESSICA
Źródło: www.stargard.pl
Bank Zachodni WBK rozpoczął w czwartek nabór wniosków na finansowanie projektów rewitalizacyjnych na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego.
Po pieniądze (w formie niskooprocentowanej pożyczki) mogą się ubiegać zarówno prywatni przedsiębiorcy, spółki komunalne, jak i np. uczelnie wyższe. Swój projekt muszą zrealizować w Szczecinie, Stargardzie lub na terenie gmin: Goleniów, Gryfino, Stare Czarnowo, Police, Dobra, Kołbaskowo, Kobylanka, Stargard Szczeciński oraz Nowe Warpno.
JESSICA jest inicjatywą pożyczkową realizowaną z funduszy unijnych. Na terenie SOM do dyspozycji jest ok. 80 mln zł. Zarządza nimi wyłoniony w specjalnym konkursie Bank Zachodni WBK.
Unijne pieniądze trzeba wykorzystać na rewitalizację. Może to być adaptacja obiektów poprzemysłowych lub powojskowych na cele komercyjne lub na potrzeby budownictwa socjalnego. Przy udziale unijnych pieniędzy można też budować układy komunikacyjne, parkingi podziemne lub remontować tzw. części wspólne kamienic. Warunek: tylko w zdegradowanych obszarach wymienionych w dokumentach zwanych "lokalnymi programami rewitalizacji". W przypadku Szczecina jest to Śródmieście, Niebuszewo, Dąbie oraz północne dzielnice: Stołczyn, Skolwin, Golęcino i Gocław.
Mechanizm finansowy funduszu JESSICA jest skonstruowany w ten sposób, że raz podarowane regionowi pieniądze nie są jednorazowo konsumowane, tylko wracają wraz z odsetkami do kredytodawcy. Kapitał się powiększa i można w ten sposób finansować kolejne projekty.
Wszystkie informacje na temat niskooprocentowanych pożyczek na rewitalizację znajdują się na stronie www.jessica.bzwbk.pl.
Źródło: Gazeta.pl
JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas, tj. Unijny Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich) jest inicjatywą rozwijaną przez Komisję Europejską oraz Europejski Bank Inwestycyjny (European Investment Bank), przy wsparciu Banku Rozwoju Rady Europy (Council of Europe Development Bank). Założeniem inicjatywy JESSICA jest dystrybuowanie części środków pochodzących z unijnych funduszy strukturalnych w formie preferencyjnych instrumentów zwrotnych, tj. pożyczek, gwarancji oraz wkładów kapitałowych. Preferencyjność w stosunku do dostępnego finansowania komercyjnego będzie polegała w szczególności na możliwości uzyskania:
- niższej ceny finansowania,
- dłuższych okresów finansowania,
- dłuższych okresów karencji spłaty kapitału.
Celem inicjatywy JESSICA jest wspieranie rewitalizacji obszarów miejskich w krajach Unii Europejskiej, zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i społecznym. Dystrybuowane środki mają służyć współfinansowaniu projektów miejskich przyczyniających się do trwałego rozwoju obszarów miejskich, w szczególności poprawy ich atrakcyjności dla mieszkańców i potencjalnych inwestorów. Przedmiotem finansowania ze środków JESSICA mogą być wyłącznie inwestycje miejskie na obszarach zdegradowanych, ujęte w Lokalnych Programach Rewitalizacji.
W ramach inicjatywy współfinansowane będą wyłącznie projekty miejskie generujące dochód pozwalający na zwrot zainwestowanego kapitału wraz z kosztem kapitału, nie spełniające jednocześnie kryteriów finansowo-ekonomicznych wymaganych dla finansowania komercyjnego ze względu na uwzględnianie aspektów społecznych.
Środki będą dystrybuowane przez specjalnie powoływane w tym celu fundusze rozwoju obszarów miejskich. Beneficjentami mogą być m.in. przedsiębiorcy, niezależnie od formuły prawnej działalności, jednostki samorządu terytorialnego, spółki komunalne, wyższe uczelnie. Na terenie województwa zachodniopomorskiego, inicjatywa JESSICA jest finansowana w ramach Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Źródło: www.jessica.bzwbk.pl.