Jak zdobyć eurodotacje? zapytaj w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Szczecinie
W Szczecinie przy ul. Kuśnierskiej otwarto Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Od teraz w łatwy sposób można się dowiedzieć jak zdobyć eurodotacje na swój wlasny biznes.
Punkt należy do ogólnopolskiej sieci koordynowanej przez ministerstwo rozwoju regionalnego. Zachodniopomorska część tej sieci to Główny Punk Informacyjny w Szczecinie oraz jednostki w Koszalinie, Gryficach, Pyrzycach, Szczecinku i Świdwinie.
W punkcie przy Zamku konsultanci będą informować o unijnych funduszach, procedurach i dokumentach wymaganych przy ubieganiu się o pieniądze z UE.
Działania Głównego Punktu Informacyjnego opierają się na trzech filarach. Pierwszym jest Punkt Informacyjny, który obejmuje m.in. udzielanie informacji dotyczących potencjalnych możliwości finansowania projektów w ramach funduszy europejskich; diagnostykę beneficjenta i kierowanie go do odpowiednich instytucji w celu uzyskania szczegółowych informacji; informowanie o etapach, procedurach, wymaganych dokumentach w związku z poszczególnymi konkursami i etapem ich rozliczania; informowanie o wymogach formalnych wniosków o płatność z uwzględnieniem etapów ich przygotowania, zasad sporządzania części finansowej i rzeczowej oraz prawidłowej wizualizacji projektu; wstępne doradztwo dla beneficjentów przy wypełnianiu wniosków o płatność pod względem formalnym.
Drugim obszarem działalności są dyżury specjalistów reprezentujących instytucje zarządzające poszczególnymi programami. Dzięki nim w punkcie przy ul. Kuśnierskiej 12b będzie można uzyskać m.in.: szczegółowe informacje na etapie samego składania wniosku oraz pogłębioną analizę dotyczącą realizowanych projektów, związaną choćby z przygotowaniem i złożeniem wniosków o płatność.
Wśród dyżurujących znajdą się tzw. „opiekunowie projektów”, którzy będą umawiać się z beneficjentami na dedykowane konsultacje indywidualne. W tym celu zostało wyodrębnione oddzielne stanowisko dostępne w godzinach otwarcia punktu.
Dyżury w sezonie letnim:
– w każdą środę – specjalista z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
– w każdy czwartek – specjalista z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
– w każdy piątek – specjalista zajmujący się Programami Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Trzecim filarem są spotkania informacyjne i szkolenia dla beneficjentów – GPI organizuje wszelkie przedsięwzięcia informacyjne skierowane do beneficjentów lub potencjalnych beneficjentów funduszy.
W ofercie znajdują się m.in.: spotkania informacyjne dotyczące możliwości pozyskiwania dotacji, spotkania informacyjne w ramach ogłaszanych konkursów, szkolenia z obsługi generatorów wniosków, szkolenia z przygotowania wniosków o płatność, szkolenia dotyczące przygotowania się do kontroli projektu.
Punkt informacyjny zaprasza przez pięć dni w tygodniu w godzinach od 7.30 do 15.30 – wszystkie konsultacje realizowane są w formie bezpośredniej, telefonicznej (bezpłatna infolinia: 800 34 55 34) oraz za pośrednictwem poczty internetowej (gpi@wzp.pl).
W czasie uroczystości otwarcia nowej siedziby GPI została także podpisana umowa z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości – porozumienie w sprawie współpracy Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich i Sieci Punktów Konsultacyjnych Krajowej Sieci Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Porozumienie ramowe jest dokumentem stanowiącym podstawę koordynacji i wspólnego podejmowania działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w województwie zachodniopomorskim przez Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich i Sieć Punktów Konsultacyjnych Krajowej Sieci Usług, nadzorowaną i wspieraną przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Działania te dotyczą zapewnienia przedsiębiorcom i osobom zamierzającym podjąć działalność gospodarczą spójnej informacji w zakresie programów wsparcia wdrażanych na szczeblu krajowym i na szczeblu województwa, podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej, możliwości korzystania z pomocy o charakterze doradczym, szkoleniowym i finansowym.
Dodatkowo współpraca obejmuje wymianę informacji o istotnych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym na terenie województwa oraz planowanych i podejmowanych inicjatywach wspierających przedsiębiorczość i innowacyjność. Zawarcie porozumienia pozwoli również w szerszym zakresie dzielić się doświadczeniami oraz wspólnie podejmować i realizować inne działania na rzecz promocji i rozwoju przedsiębiorczości oraz innowacyjności. Zaowocuje również wspólnymi inicjatywami na rzecz środowiska lokalnego, jeszcze lepszymi kontaktami zawodowymi wspieranymi wzajemnymi szkoleniami pracowników Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich i Sieci Punktów Konsultacyjnych Krajowej Sieci Usług.
W ramach budowania i utrzymania systemu zapewnienia informacji w województwie zachodniopomorskim, w oparciu o Punkty Konsultacyjne KSU i Punkty Informacyjne Sieci PIFE, strony porozumienia zobowiązują się do:
a) współpracy w zakresie podnoszenia kwalifikacji i wiedzy konsultantów obydwu sieci,
b) udziału w wybranych działaniach informacyjno-promocyjnych,
c) wzajemnego prezentowania i promowania, w tym wobec klientów, systemu zapewniania informacji w województwie zachodniopomorskim w zakresie: usług konsultingowych i doradczych, organizowanych działaniach informacyjno-promocyjnych, dystrybucji materiałów informacyjno-promocyjnych dostarczanych,
d) przekazywania danych z monitorowania i ewaluacji programów krajowych i projektów własnych w ujęciu regionalnym.
Umowę z ramienia PARPu podpisała pani prezes Aneta Wilmańska, ze strony Województwa Zachodniopomorskiego swoje sygnatury złożyli marszałkowie Olgierd Geblewicz i Andrzej Jakubowski.
Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin, WZP