Wynegocjowano deficyty samorządów

Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaakceptował przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt limitów deficytu samorządów w kolejnych latach.

Według ustaleń, dotyczących zmian w nowelizacji ustawy o finansach publicznych, w 2012 r. ma to być 10,5 mld zł, z wyłączeniem z tego samorządowych osób prawnych oraz instytucji kultury (jest to wysokość przedstawiona przez samorządy w planach).

W 2013 r. - 10 mld dla całego sektora (razem z samorządowymi osobami prawnymi), w 2014 r. - 9 mld zł, czyli około 0,5 proc. PKB, od 2015 r. - 0,5 proc. PKB.

Zdaniem strony samorządowej zapis wprowadzający próg deficytu na rok 2012 w trakcie tego roku może być niekonstytucyjny.

Samorządowcy uznali też, że należy wykreślić zdanie: "Jednostki samorządu terytorialnego przekazują dane do Ministerstwa Finansów za pośrednictwem Regionalnych Izb Obrachunkowych". Uwagę przyjęto i ustalono jej nowe brzmienie: "Jednostki samorządu terytorialnego przekazują dane do RIO".

Ustalono, że należy zmienić zapis art. 87 f, dotyczący długu związków jednostek samorządu terytorialnego, na taki, by powielał obecne zapisy oraz dopisać, że "w innych przypadkach, np. jeśli związek nie uzyskuje środków od gmin, decyduje zapis statutowy, a jeżeli go brak, to dług spłacany jest proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

Zmianę zaproponowano także w art. 87 d pkt 13, który mówi, że jednostka samorządu terytorialnego poszkodowana w wyniku działania żywiołu może pogorszyć planowany wynik na rok budżetowy, po uzyskaniu zgody Ministerstwa Finansów, wyrażonej na wniosek jednostki, zaopiniowany przez właściwego wojewodę. Strona samorządowa chce, by wojewodę zamienić na RIO.

Zespół uznał także, że należy wykreślić z ustawy próg 60 proc. zadłużenia, gdy działa mechanizm ograniczający poziom zadłużenia.

Odniesiono się także m.in. do przywrócenia usuniętych zapisów dotyczących możliwości łączenia szkół. Według członków zespołu, w art. 80 ust. 2 e ustawy o systemie oświaty należy dopisać zdanie: "Oraz kwotę wydatków ponoszonych na koszty wyżywienia i funkcjonowania stołówek w tych przedszkolach", a w art. 90 ust. 2 f zdanie: "Kwotę ponoszoną na remonty tych placówek". Niestety Ministerstwo Finansów uważa, że niemożliwe jest przyjęcie tych propozycji, ponieważ musiałyby one być szeroko konsultowane, m.in. ze związkami zawodowymi, a nie ma na to czasu.

Resort finansów zapowiedział jednocześnie, że prześle na początku tego tygodnia tezy do pracy zespołu nad debatą systemową dotyczącą finansów. Wstępnie strona samorządowa zaproponowała, by omówić m.in. możliwości zwiększenia dochodów samorządów w sytuacji, gdy większy transfer środków z budżetu państwa jest niemożliwy, stronę wydatkową finansów jednostek, która w dużej części znajduje się poza MF, w poszczególnych ministerstwach, przede wszystkim w MEN oraz kwestię zdiagnozowania zagrożeń w systemie finansów samorządów i opracowania strategii działania w przypadku, gdy niektóre z nich znajdą się w tarapatach finansowych, w sytuacji pogarszającej się ogólnej sytuacji ekonomicznej.

 

Źródło: Portal Samorządowy

2012/02/21
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście