Pomorze Zachodnie stolicą polskiej ekologii

Kolejny raz Pomorze Zachodnie stało się stolicą polskiej ekologii. Ponad 800 gości przyjechało do Kołobrzegu, aby dyskutować o jej przyszłości. Prawo wodne, gospodarka odpadami oraz ochrona powietrza - to główne tematy III Międzynarodowego Forum Ekologicznego organizowanego przez Polską Fundację Ekologiczną. 

 Międzynarodowe Forum Ekologiczne już od trzech lat gromadzi w Kołobrzegu rzeszę specjalistów i ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska. W tegorocznej edycji swój udział potwierdziło ponad 800 gości.

- Bez wątpienia przedsięwzięcie to urosło do rangi jednego z najważniejszych inicjatyw ekologicznych na Pomorzu Zachodnim. Ogromne zainteresowanie Forum potwierdza tylko potrzebę rozmów o naszym najbliższym otoczeniu, o środowisku, w którym żyjemy. Dyskusje te nabierają wyjątkowego znaczenia właśnie tu, w Zachodniopomorskiem, które od lat lideruje w produkcji energii odnawialnej w Polsce, jak również jest prawdziwym zagłębiem gospodarstw ekologicznych - podkreślał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Zaproszeni goście, w tym blisko 80 prelegentów poruszy w Kołobrzegu najbardziej istotne tematy w zakresie ochrony środowiska. Nie zabraknie rozmów o ochronie powietrza, edukacji ekologicznej, ekobudownictwie, a przede wszystkim o gospodarce wodnej, gospodarce odpadami, a także finansowaniu inwestycji ekologicznych, na które szczególny nacisk kładzie bieżąca perspektywa unijna.

Wierzę, że zaplanowana formuła Forum to płaszczyzna do wypracowania kierunków podejmowanych działań i poszerzenia horyzontów, szczególnie w tych najistotniejszych środowiskowych kwestiach. Polska niestety nie może pochwalić się wysoką jakością powietrza. Poważnym problemem, który stoi przed nami to niska emisja. Ponadto wejście w życie przepisów ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych ograniczy od 85% do 99% potencjał lokalizacji elektrowni wiatrowych na Pomorzu Zachodnim. To z kolei skutkuje blokadą sektora energetyki odnawialnej, wycofaniem przedsięwzięć w obszarze energetyki wiatrowej i przeniesieniem na barki polskiegho państwa ciężaru utrzymania i finansowania inwestycji w sieci przesyłowe i system elektroenergetyczny - dodawał Olgierd Geblewicz.

Ważnym punktem trzydniowego spotkania było Forum Marszałków Środowiskowych, z udziałem członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Roberta Grzywacza. To tam omawiano aktualną sytuację w ochronie środowiska w regionach.

Ciekawe dyskusje prowadzono w poszczególnych panelach. W jednym z nich - Energia z odpadów - udział wziął wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

- Biogazownie stają się coraz bardziej popularnymi miejscami do odzyskiwania energii z odpadów czy to w postaci beztlenowego procesu fermentacji metanowej lub poprzez kompostowanie. Proces ten obejmuje zarówno biogazownie rolnicze, odpadowe, wysypiskowe, jak i osadowo-ściekowe - przekonywał Jarosław Rzepa.

Tradycyjnie w Kołobrzegu nie zabrakło Targów Eko. W specjalnie przygotowanej z myślą o najmłodszych strefie ekologicznej prowadzono liczne warsztaty, gry, zabawy i konkursy,. To tu można było się także zapoznać z wieloma branżowymi ciekawostkami oraz nowościami.

Szczegółowe informacje o dostępne są na stronie: http://forum-ekologiczne.pl/.

 

Źródło: WZP

2016/09/19
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście