Ogólnopolskie warsztaty Programu e-Bus pt. „Czy autobus elektryczny może być elementem zmiany świadomości społecznej mieszkańców polskich miast?”
Szczecin włącza się aktywnie w tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu promując przyjazne środowisku sposoby przemieszczania się oraz inwestowania w niezbędną infrastrukturę. Dnia 19 września w szczecińskim Technoparku Pomerania przy ulicy Cyfrowej 4 odbędą się ogólnopolskie warsztaty Programu e-Bus pt. „Czy autobus elektryczny może być elementem zmiany świadomości społecznej mieszkańców polskich miast?”
Organizatorami warsztatów są Polski Fundusz Rozwoju, Prezydent Miasta Szczecina Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Patronat temu wydarzeniu udzieliły Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.
Dotychczas warsztaty programu e-Bus odbyły się w Warszawie oraz w Zielonej Górze. Kolejne warsztaty zaplanowano w Krakowie. Cykl spotkań realizowanych w miastach będących pionierami elektromobilności zakończy dwudniowa konferencja podsumowująca.
W Szczecinie eksperci i samorządowcy będą rozmawiać o psychologii wyborów komunikacyjnych, metodach promowania komunikacji miejskiej na świecie i w Polsce, budowaniu kampanii i skutecznych kanałów komunikacji medialnej, zmianach postaw społecznych w kontekście wzrostu świadomości ekologicznej, kierunkach zmian w kształtowaniu transportu publicznego w aglomeracji szczecińskiej oraz o możliwościach powrotu komunikacji publicznej do ścisłych centrów miast dzięki autobusowi elektrycznemu.
Organizatorzy zapewnili możliwość konsultacji indywidualnych ze środowiskiem gospodarczym w zakresie procesów wdrożeniowych autobusów elektrycznych w komunikacji miejskiej. Będziemy gościli przedstawicieli producentów autobusów oraz przedsiębiorstw energetycznych i podmiotów specjalizujących się w infrastrukturze ładowania i bateriach. Swoje przybycie potwierdzili przedstawiciele firm: Garo Polska Sp. z o. o, ENEA S.A., Ekoenergetyka-Polska sp. z o.o., MEDCOM sp. z o.o., ABB sp. z o.o. ,Solaris Bus & Coach S.A., LINKKER Oy, Ursus Bus S.A. oraz VOLVO POLSKA sp. z o.o.
W programie wydarzenia zaplanowana została telekonferencja z hiszpańską Minorką. Przedstawiciele władz Wyspy podzielą się z uczestnikami warsztatów swoimi doświadczeniami w zakresie zeroemisyjnego transportu publicznego i budowania świadomości mieszkańców. Minorka, druga co do wielkości wyspa Balearów, ma ambitny plan przejścia w 100% na bezemisyjny transport publiczny.
W części praktycznej spotkania uczestnicy będą pracować w grupach. Spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie czy i jak autobus elektryczny zmieni świadomość społeczną w mieście oraz zidentyfikują potrzeby w zakresie promocji autobusu elektrycznego.
Największą atrakcją warsztatów będzie przejazd testowy uczestników wydarzenia autobusami elektrycznymi po ulicach Szczecina o godz. 14.30. Przedstawicieli mediów zapraszamy na jazdę testową już o godz. 10.30. Będziecie mogli Państwo przetestować autobus fińskiego producenta Linkker-Oy oraz zapoznać się również z pojazdem polskiego producenta- Solaris. Trasa przejazdu: Technopark Pomerania – Azoty Arena- Zajezdnia Tramwajowa Pogodno – Technopark Pomerania. W kolejnych dniach bieżącego tygodnia autobus elektryczny zostanie udostępniony do testów również mieszkańcom Szczecina.
W Szczecinie zależy nam na przyjaznym mieszkańcom miasta, efektywnym kosztowo transporcie publicznym. Myślimy kompleksowo o eksploatacji autobusów nowej generacji i skupiamy się na realizacji konkretnych celów, które sprawią, że elektromobilność stanie się faktem, również w Szczecinie. I chociaż autobusy, stanowią stosunkowo niewielkie źródło szkodliwych emisji, to stopniowe zasilanie naszej floty pojazdami elektrycznymi na pewno wpłynie na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Oprócz redukcji szkodliwych emisji, autobusy elektryczne, które są bardzo ciche, na pewno będą mogły przyczynić się również do redukcji hałasu i wzrostu komfortu życia mieszkańców.
W przyszłości zarówno samochody jak i autobusy elektryczne mogą stać się częścią Smart Grid, tj. inteligentnej sieci elektroenergetycznej, w której będą stanowiły ogniwo pomiędzy innymi uczestnikami rynku energii i będą mogły odpowiadać za np. dostarczanie czy też magazynowanie energii - wiąże się to jednak z modernizacją i optymalizacją istniejącej sieci elektroenergetycznej.
Program Warsztatów