Transgraniczne Szlaki Turystyczne

Tak jak w 2013 r. podczas finałowego zlotu żaglowców w Szczecinie taki i podczas tegorocznego finału regat The Tall Ship Races 2017 w strefie prezentacyjnej na otwartym terenie Łasztowni nie zabrakło Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego realizującego tym samym projekt pn. „Transgraniczne szlaki Turystyczne” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Dzięki dobrej, partnerskiej współpracy z Miastem Pasewalk w namiocie sferycznym przez 5 dni polskie i niemieckie gminy naszego Transgranicznego Obszaru Metropolitalnego promowały swoje walory

i atrakcje turystyczne. Materiały promocyjne i informacyjne cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem zarówno wśród turystów jak i mieszkańców terenów przygranicznych. Najszybciej z lad wystawienniczych znikały mapy miast, ścieżek rowerowych i szlaków wodnych…

4 sierpnia 2017 r. w namiocie sferycznym odbyły się polsko niemieckie warsztaty pn. „Turystyka
na transgranicznych obszarach chronionych – możliwość utworzenia i funkcjonowania systemu zintegrowanych szlaków turystycznych”. Prelegent pan Piotr Owczarski, który od wielu lat zajmuje się tematyką szlaków turystycznych (Żeglarz, kajakarz, działacz żeglarski, historyk żeglarstwa, prezes  Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin, publicysta) omówił polska stronę szlaków turystycznych naszego obszaru transgranicznego, przedstawił projekt „Pomerania”, którego jest autorem oraz możliwości rozwoju i zintegrowania ze stroną niemiecką. Prelegentka pozyskana przez Miasto Pasewalk  pani Frauke Bennett, która z kolei od wielu lat zaangażowana jest w turystykę wodną i przyrodniczą
w Dolinie Dolnej Odry ( dyplomowany geograf, żeglarz, kajakarz) omówiła niemiecką część szlaków turystycznych i przedstawiła swoją koncepcję połączenia i utworzenia transgranicznych szlaków turystycznych.  Część merytoryczna warsztatów zakończyła się krótką dyskusją i deklaracją dalszej współpracy partnerów projektu w temacie rozwoju transgranicznych szlaków turystycznych.

Następnie uczestnicy warsztatów udali się na zorganizowany spływ motorówkami, podczas którego zobaczyli wodne zakątki Szczecina i pierwsze przypływające do Szczecina Żaglowce.

W kolejnych dniach w naszym namiocie sferycznym odbywały się spotkania tematyczne, gdzie
w wąskim gronie osób zainteresowanych omawiane były przede wszystkim tematy dotyczące turystyki regionu, ochrony środowiska, edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Ponadto wymieniono się informacjami, przedstawiono kompetencje poszczególnych instytucji i omówiono możliwości rozwoju polsko niemieckiej współpracy.

 

Projekt „Transgraniczne Szlaki Turystyczne” i jego poszczególne aspekty zostały bardzo pozytywnie odebrane przez uczestników i organizatorów. Wspólna promocja, spływ motorówkami i spotkania tematyczne wpłynęły na utrwalenie i wzmocnienie dotychczasowej polsko – niemieckiej współpracy.

 

 

 

2017/08/11
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście