Planowania przestrzenne na obszarach morskich i przybrzeżnych
Fot. WZP
22 listopada w Urzędzie Morskim w Szczecinie dyskutowano na temat planowania przestrzennego na obszarach morskich i przybrzeżnych.
Obrady w Urzędzie Morskim w Szczecinie otworzył o godz. 9.30 wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż. W związku z tym wydarzeniem w Szczecinie pojawili się przedstawiciele Brukseli, reprezentanci liczących się organizacji i stowarzyszeń oraz przedstawiciele polskiej administracji - samorządowej i rządowej, z województwa i gmin nadbałtyckich.
- Zagadnienia związane z gospodarką morską są kluczowe nie tylko dla lepszego wykorzystania zasobów mórz i oceanów, ale mają głęboki wpływ na spójność terytorialną, co znalazło odzwierciedlenie w Terytorialnej Agendzie 2020 - podkreślił na wstepie wicemarszałek Wojciech Drożdż. - W dokumencie tym zwrócono uwagę na potrzebę rozwiązania konfliktów użytkowników mórz i zrównoważenia różnych interesów poprzez współpracę w dziedzinie morskiego planowania przestrzennego - tłumaczył.
Wojciech Drożdż podkreślił też, że nie jest to zadanie łatwe ze względu na konflikty przestrzenne, trudności związane z doborem skali planistycznej, koszty i bariery pozyskiwania danych oraz ogromną dynamikę środowiska morskiego, a także jego wyjątkową wrażliwość na wszelkie ingerencje.
- Wszelkim planom i opracowaniom dotyczącym obszarów morskich powinna towarzyszyć rzetelna wiedza i odpowiedzialność za morza i oceany oraz ich zasoby naturalne. Cele gospodarcze nie mogą przysłonić najważniejszego priorytetu - jakim jest dbałość o to wspólne bogactwo i zachowanie go dla przyszłych pokoleń - podkreślał wicemarszałek.
W swoim przemówieniu ponadto wicemarszałek nawiązał do morskiego charakteru regionu.
- Polskie obszary morskie to ponad dziesięć tysięcy km2 powierzchni wód terytorialnych i ponad dwadzieścia dwa tysiące km kw. powierzchni wód wyłącznej strefy ekonomicznej. Jest to więc około dziesięć procent powierzchni Polski - mówił. - Mamy zatem specjalne powody dla szczególnego zainteresowania się planowaniem przestrzennym na obszarach morskich. Są to obszary objęte ochroną przyrodniczą, ale zarazem bogate w łowiska i bogate w morskie minerały. Mogą tu być lokowane elektrownie wiatrowe - dodał.
Przypomniał również, że w Świnoujściu trwa budowa Portu Zewnętrznego z najdłuższym na polskim wybrzeżu falochronem (długość wynosi 2990 m + nowa ostroga istniejącego falochronu o dł. 250 m, falochron Portu Północnego ma 2660 m choć z ostrogą ponad 300 0m).
Port będzie obsługiwał statki o długości do 300 m i zanurzeniu do 13.5 m. Możliwy będzie rozładunek gazowców w ilości ponad 5 miliardów m sześciennych rocznie. Na przybrzeżnych wodach Bałtyku znajdują się też morskie poligony.
- Mam nadzieję, że sprostamy temu wyzwaniu integrując środowiska naukowe, służby planistyczne, polityków i decydentów w celu wypracowania wspólnego podejścia do sfery zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich, mając na uwadze w pierwszym rzędzie dbałość o równowagę morskiego ekosystemu, a dalej - korzyści i pożytki, jakie może uzyskać człowiek z racjonalnego wykorzystania bogactw morza - podsumował.
Seminarium pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury zorganizowali: Urząd Morski w Szczecinie przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego.
Źródło: Portal Samorządowy