"Pomorska Droga św. Jakuba"
Wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku odtwarzany jest średniowieczny szlak pątniczy pod nazwą Pomorska Droga św. Jakuba.
W Szczecinie odbyło się spotkanie, na którym samorządom i instytucjom z terenów województwa zachodniopomorskiego, przez które przechodzi szlak, prezentowano zasady jego funkcjonowania. Projekt zakłada wytyczenie i oznakowanie szlaku, postawienie tablic informacyjnych oraz wydanie map, przewodników i materiałów informacyjnych.
Oznaczony żółtymi muszlami na niebieskim tle szlak zostanie włączony w ogólnoeuropejską sieć Szlaków Jakubowych, prowadzących do grobu świętego w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
W Zachodniopomorskiem Drogi Jakubowe o łącznej długości ok. 400 km będą przechodzić m.in. przez Bukowo Morskie, Koszalin, Kołobrzeg, Trzebiatów, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin i Świnoujście, w części zachodniej także przez miejscowości wzdłuż Odry, m.in. Cedynię, Chojnę, Gryfino.
Stare szlaki Jakubowe zaczęto w Europie rekonstruować w latach 80. XX w. W 1993 roku hiszpański szlak Camino de Santiago został wpisany przez UNESCO na listę europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Szlaki odtwarza się m.in. w Hiszpanii, Francji, Niemczech i Polsce. Liczą dziesiątki tysięcy kilometrów. W Polsce szlaków jest już kilkanaście, w tym m.in. wielkopolski, dolnośląski, małopolski i sudecki.
Wzdłuż Bałtyku Droga św. Jakuba prowadziła od Estonii, przez Łotwę, Litwę, do Gdańska, skąd przez Lębork, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin do Niemiec.
Projekt "RECReate - Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na Obszarze Południowego Bałtyku - Pomorska Droga Św. Jakuba" - ma być realizowany przez dwa lata. Jego partnerami są m.in. województwo zachodniopomorskie, Fundacja Szczecińska, Gmina Miasto Lębork, województwo pomorskie, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, litewskie miasto Kretynga i uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy).
Łączna wartość projektu to ponad 1,2 mln euro, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Źródło: Portal Samorzadowy