"Pomorska Droga św. Jakuba"

 

Wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku odtwarzany jest średniowieczny szlak pątniczy pod nazwą Pomorska Droga św. Jakuba.

W Szczecinie odbyło się spotkanie, na którym samorządom i instytucjom z terenów województwa zachodniopomorskiego, przez które przechodzi szlak, prezentowano zasady jego funkcjonowania. Projekt zakłada wytyczenie i oznakowanie szlaku, postawienie tablic informacyjnych oraz wydanie map, przewodników i materiałów informacyjnych.

Oznaczony żółtymi muszlami na niebieskim tle szlak zostanie włączony w ogólnoeuropejską sieć Szlaków Jakubowych, prowadzących do grobu świętego w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

W Zachodniopomorskiem Drogi Jakubowe o łącznej długości ok. 400 km będą przechodzić m.in. przez Bukowo Morskie, Koszalin, Kołobrzeg, Trzebiatów, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin i Świnoujście, w części zachodniej także przez miejscowości wzdłuż Odry, m.in. Cedynię, Chojnę, Gryfino.

Stare szlaki Jakubowe zaczęto w Europie rekonstruować w latach 80. XX w. W 1993 roku hiszpański szlak Camino de Santiago został wpisany przez UNESCO na listę europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Szlaki odtwarza się m.in. w Hiszpanii, Francji, Niemczech i Polsce. Liczą dziesiątki tysięcy kilometrów. W Polsce szlaków jest już kilkanaście, w tym m.in. wielkopolski, dolnośląski, małopolski i sudecki.

Wzdłuż Bałtyku Droga św. Jakuba prowadziła od Estonii, przez Łotwę, Litwę, do Gdańska, skąd przez Lębork, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin do Niemiec.

Projekt "RECReate - Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na Obszarze Południowego Bałtyku - Pomorska Droga Św. Jakuba" - ma być realizowany przez dwa lata. Jego partnerami są m.in. województwo zachodniopomorskie, Fundacja Szczecińska, Gmina Miasto Lębork, województwo pomorskie, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, litewskie miasto Kretynga i uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy).

Łączna wartość projektu to ponad 1,2 mln euro, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

 

Źródło: Portal Samorzadowy

2011/06/15
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście