"Szczecińska Karta Rodzinna" będzie funkcjonowała w gminach SOM

 

Mieszkańcy Dobrej, Kołbaskowa i Polic będą mogli korzystać ze „Szczecińskiej Karty Rodzinnej", przysługującej rodzinom posiadającym dwoje i więcej dzieci.W czwartek (14 maja br.) przedstawiciele tych gmin podpisali stosowne porozumienie z prezydentem Szczecina. Otwiera ono drogę do finalizowania kolejnych formalności.

- Szczecińska Karta Rodzinna zyskuje dziś charakter metropolitalny - mówił prezydent Piotr Krzystek. - To szansa dla każdej rodziny, która ma więcej niż jedno dziecko, na skorzystanie z różnego rodzaju ulg i preferencji w usługach świadczonych nie tylko przez miasto, ale też przez podmioty prywatne, które cały czas wchodzą do systemu. Szczecińska Karta Rodzinna cały czas się rozwija, pojawiają się nowe podmioty, które oferują rabaty i ulgi, po to, żeby zachęcić rodziny posiadające więcej niż jedno dziecko do korzystania z ich usług. Naszą kartę charakteryzuje to, że jest dostępna dla rodzin już od drugiego dziecka. To bardzo ważne, bo większość systemów w Polsce takie karty oferuje od trzeciego dziecka.

W Szczecinie wydano już ponad 16 tysięcy takich kart. W Dobrej uprawnionych może być około 1400 rodzin, w Kołbaskowie - ok. 750, a w Policach około 4 tysięcy.

- Jesteśmy przed obchodami dziesiątej rocznicy Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego i od tych 10 lat wiele nas łączy - mówiła Teresa Dera, wójt gminy Dobra. - Niedawno z prezydentem Szczecina podpisywaliśmy również porozumienie w sprawie komunikacji miejskiej. To jest kolejne. Dziękuję w imieniu mieszkańców gminy Dobra za to, że Szczecin wyszedł z taką inicjatywą.

- Napływają już do nas sygnały od mieszkańców, że na to porozumienie czekają, że cieszą się, że będą mogli korzystać z szeregu możliwości jakie daje ta karta - dodawał Janusz Kwidziński Sekretarz Gminy Kołbaskowo.

- To historyczna chwila dla samorządu polickiego i obszaru metropolitalnego, bo podpisujemy, chyba pierwszy raz w kraju, porozumienie dla rodziny o takim zasięgu - mówił burmistrz Polic Władysław Diakun. - Gmina Police z miastem Szczecin od lat funkcjonują w przyjaźni gospodarczej, bo przecież mamy wspólne przedsiębiorstwo: SPPK, które świadczy usługi przewozowe zarówno dla mieszkańców Szczecina, jak i mieszkańców Polic. To również wchodzi w skład tej karty, którą dzisiaj podpisujemy.

Podpisane dzisiaj porozumienie nie oznacza, że już jutro mieszkańcy Dobrej, Kołbaskowa i Polic dostaną szczecińską kartę rodzinną.

- To porozumienie daje możliwość przystąpienia do kolejnych prac, m.in. podpisania porozumień z instytucjami - tłumaczy Teresa Dera. - Ogłosimy na swojej stronie internetowej, kiedy mieszkańcy będą mogli składać wnioski o otrzymanie karty.

Być może stanie się to na pod koniec sierpnia lub na początku września.

- Państwo mają, zgodnie z uchwałą, 6 miesięcy na to, żeby podpisać porozumienia, głównie z instytucjami miejskimi (kultury, sportu, rekreacji) i przystąpić do programu - dodawała Małgorzata Olejnik, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych UM w Szczecinie. - Państwo zapowiadają, że najwcześniej we wrześniu będzie możliwe skorzystanie przez mieszkańców poszczególnych gmin z tych kart.

 

Źródło: 24kurier.pl 

2015/05/15
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście