Przetarg na budowę spalarni odpadów w Szczecinie


Źródło: kompol.pl

 

Szczecin chce wybudować nowoczesną spalarnię odpadów. Spółka pn. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów ogłosiła właśnie przetarg na projekt i budowę spalarni. Firmy mają czas na złożenie swoich ofert do 22 listopada br.

Wykonawca będzie musiał zaprojektować i wybudować zakład oraz dostarczyć do niego urządzenia. Pierwsze odpady powinny trafić do spalarni w 2015 roku. Szczegóły dotyczące przetargu na stronie spółki www.zuo.szczecin.pl

Ogłoszenie przetargu to kolejny krok na drodze do uruchomienia w Szczecinie nowoczesnego i ekologicznego Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów. W maju br. podpisano umowę na dofinansowanie projektu. Szczecin otrzymał unijne dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Środowiska na kwotę 255 mln zł. Całość projektu szacuje się na kwotę nieco ponad 576 mln zł.
W 2008 r., po rekomendacji Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, na liście indywidualnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, pojawiły się projekty Zakładów Termicznych Unieszkodliwiania Odpadów dla kilku polskich aglomeracji miejskich, w tym szczecińskiej. Konieczność budowy tego typu zakładów wynika ze zobowiązań jakie przyjęła Polska przed przystąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 r. Nasz kraj został zobligowany do wypełnienia zobowiązań, m.in.: w zakresie zagospodarowania odpadów biodegradowalnych (m.in. papier, odpady zielone), czyli ich zagospodarowaniu w inny sposób niż przez składowanie.

W Szczecinie pod budowę ZTUO brano pod uwagę pięć lokalizacji: przy elektrociepłowni „Portowa” przy ul. Gdańskiej, przy elektrociepłowni „Pomorzany”, przy ul. Stołczyńskiej przy dawnej fabryce papieru „Skolwin”, na terenie dawnych zakładów „Wiskord”, oraz na Ostrowie Grabowskim. Biorąc pod uwagę aspekt społeczny, ostateczny wybór padł na Ostrów Grabowski. Wybudowany na tym terenie obiekt będzie na tyle nowoczesny, że powinien służyć mieszkańcom nawet 50 lat. W ZTOU zaproponowane technologie będą opierać się na najnowocześniejszych rozwiązaniach światowych i europejskich.

• System oczyszczania spalin – zapewniający odpowiednie poziomy emisji – urządzenia oczyszczania spalin zapewniają dotrzymanie standardów emisji – w praktyce osiągną wartości stężeń znacznie poniżej standardów emisyjnych.
• oczyszczanie spalin – wybór metody mokrej – w porównaniu z suchym i półsuchym systemem powstaje mniejsza ilość stałych pozostałości wymagających zagospodarowania – co obniża koszt ich składowania. System mokry jest najbardziej wydajną metodą usuwania kwaśnych zanieczyszczeń ze spalin.

Przepustowość szczecińskiego zakładu określono w wysokości 150 tys. ton rocznie odpadów do utylizacji. Wielkość ta wynika z prognoz powstawania w regionie odpadów nie podlegających ponownemu przetworzeniu i analizy opłacalności w aspekcie ekonomicznym

W grudniu 2010 r. do budowy ZTUO została powołana spółka pn. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, w której 100 % udziału posiada Gmina Miasto Szczecin. Z chwilą zakończenia procesu powołania Spółki, przejęła ona rolę beneficjenta, a po realizacji inwestycji stanie się operatorem wytworzonego majątku, co zostało zapisane w umowie wykonawczej podpisanej w marcu br.
Przewiduje się, że realizacja ZTUO odbędzie się w latach 2013 – 2015.

 

Źródło: szczecin.eu

2011/08/31
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście