VII Klimatyczne Forum Metropolitalne
Jak przystosować się do zmian klimatycznych, jakie mają one wpływ na nasze życie, oraz co robić aby im zapobiegać – to tematy VII Klimatycznego Forum Metropolitalnego w Szczecinie które odbyło się 14 i 15 lutego br. Wydarzenie organizowane jest przez Unię Metropolii Polskich i Instytut na rzecz Ekorozwoju (InER) .
Naukowcy, samorządowcy oraz specjaliści z całej Polski podczas debaty odnieśli się do zidentyfikowanych najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu obszarów w Szczecinie oraz działań podejmowanych w ramach dostępnych zasobów potencjału adaptacyjnego miasta.
W trakcie Forum uczestnicy podjeli próbę odpowiedzi na pytanie jak miasto Szczecin oraz pozostali członkowie Unii Metropolii Polskich radzą sobie z negatywnymi skutkami zmian klimatu i wykorzystania szans związanych z tymi zmianami. Oprócz kwestii wrażliwości metropolii na zmiany klimatu zostały poruszone zagadnienia dot. skutków ekonomicznych i finansowych podejmowanych działań a także zaprezentowano przykłady projektów mających związek z adaptacją na zmiany klimatu i ograniczaniem szkodliwych emisji.
Szczecińskie forum jest VII z kolei wydarzeniem organizowanym w ramach projektu „Przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu miasta metropolitalnego przy wykorzystaniu mapy klimatycznej i partycypacji społecznej – AdaptCity.
Miejski Plan Adaptacji
MPA to to narzędzie do zarządzania inwestycjami strategicznymi w mieście, które będzie wymagało zintegrowania wszystkich dokumentów strategicznych miasta. MPA jest instrumentem polityki miejskiej każdego z 44 największych miast Polski, dokumentem umożliwiającym aplikowanie o środki na projekty ukierunkowane na adaptację miasta do zmian klimatu.
Plan adaptacji do zmian klimatu dla miasta Szczecin realizowany jest od lutego 2017 r. w ramach projektu pn. „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.
Obok Szczecina, w projekcie biorą udział 43 polskie miasta we współpracy z Ministerstwem Środowiska (MOŚ). Celem projektu jest przystosowanie miast do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu. Realizowany w skali całego kraju, projekt pozwoli przygotować się na ekstremalne warunki pogodowe, z którymi coraz częściej się spotykamy.
Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: www.44mpa.pl