SPPK stawia na niskoemisyjny tabor

 

O nowoczesny i ekologiczny tabor wzbogaci się Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.Zakup 15 pojazdów pozwoli na poprawę komfortu podróży, jak i ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.Blisko 70 procent kosztów pokryją fundusze RPO WZ 2014-2020. Parafowanie umowy z udziałem marszałka Olgierda Geblewicza, prezesa SPPK Kazimierza Trzcińskiego, radnej województwa Joanny Żurowskiej oraz władz lokalnych miało miejsce w piątek, 10 marca 2017 roku.

Spółka pozyska w sumie 9 pojazdów jednoczłonowych oraz 6 autobusów przegubowych. Będą one przyjazne dla środowiska naturalnego, klimatyzowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Ponadto zakup zapewni integrację systemu transportowego pomiędzy Policami, a stolicą województwa w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. 

To umowa ważna z punktu widzenia mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy i do szkół pomiędzy Policami i Szczecinem. Ale oprócz wymiaru komunikacyjnego ta umowa ma jeszcze jeden, którego rangę unaoczniła mijająca zima, kiedy to borykaliśmy się ze smogiem. Czystość powietrza, to nasze największe wyzwanie ekologiczne, z którym trzeba się zmierzyć na wielu poziomach. Oczywiście w pierwszej kolejności należy wymieniać przestarzałe piece na nowe, ale przy tego rodzaju umowach warto podkreślać także, że warto jest korzystać z transportu publicznego, zwłaszcza, jeśli jest to tabor niskoemisyjny. To jest kolejny krok ku czystemu środowisku w naszym regionie, i to właśnie chcę dzisiaj podkreślić - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Marszałek podkreślał również znakomitą współpracę z samorządami Polic i Szczecina, ale także z samym SPPK w Policach, które będąc beneficjentem bierze na siebie wszelkie trudności i ryzyka związane z realizacją projektu. - Oby tych ryzyk było jak najmniej i wszystko przebiegało bez problemów - życzył prezesowi Kazimierzowi Trzcińskiemu, Olgierd Geblewicz.

Koszt zakupu pojazdów wyniesie prawie 18,5 mln zł. Ponad 10 mln to fundusze unijne z RPO WZ 2014-2020. Przedsiębiorstwo przewidziało realizację projektu do grudnia 2019 roku. Zadanie wpisuje się w założenia Osi 2 „Gospodarka niskoemisyjna”, działanie 2.2 „Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu  w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”.

Pierwsze pięć autobusów trafi do nas już w tym roku, ponieważ przetarg ogłosiliśmy już wcześniej. W dwóch kolejnych latach otrzymamy  po pięć następnych pojazdów - powiedział prezes SPPK Kazimierz Trzciński.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to: nowe narzędzie służące wdrażaniu funduszy europejskich wpływających na zrównoważony rozwój miast i ich obszarów funkcjonalnych. W perspektywie 2014-2020 na ich realizację w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym zaplanowano prawie 110 mln euro.

 

Źródło: zit-som.szczecin.pl

2017/03/15
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście