Silna współpraca na linii miasto-uczelnie
Miasto i szczecińskie uczelnie powinny jeszcze mocniej ze sobą współpracować, by wspólnie dalej dążyć do stworzenia jeszcze silniejszego ośrodka akademickiego.
W Urzędzie Miasta Szczecin odbyło się spotkanie prezydenta oraz nowo wybranych rektorów szczecińskich uczelni. W jego trakcie omówione zostały dotychczas podjęte przez miasto działania, realizowane od 2010 roku w ramach projektu Akademicki Szczecin. Piotr Krzystek przedstawił także rektorom szczegółowe informacje dotyczące tego, jak w tej chwili wygląda współpraca na linii miasto-uczelnie.
- Stworzenie miasta o wysokim kapitale intelektualnym to jeden z naszych celów realizowanych w ramach Strategii Rozwoju Szczecina 2025. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca pomiędzy miastem a uczelniami – powiedział podczas dzisiejszego spotkania z rektorami Piotr Krzystek. – Szczecin musi stać się silnym i prężnym ośrodkiem akademickim, najlepiej zorientowanym na problematykę Pomorza Zachodniego jako euroregionu i szeroko rozumianej bałtyckości. Mam nadzieję, że dalej wspólnie będziemy dążyć do osiągnięcia właśnie tego celu.
W trakcie spotkania rektorzy potwierdzili, że w celu osiągnięcia możliwie największych korzyści, działania podejmowane w ramach projektu Akademicki Szczecin muszą być realizowane w ścisłej współpracy władz miasta i uczelni. Właśnie dlatego Piotr Krzystek poprosił o przemyślenie i przedstawienie przez poszczególne uczelnie ich planów związanych między innymi z realizacją projektu. Co ważne, rektorzy zostali również poproszeni o ich ocenę Akademickiego Szczecina, a także zgłoszenie wszelkich sugestii oraz propozycji, które ich zdaniem mogą mieć wpływ na jego dalszą realizację i rozwój.
Akademicki Szczecin to projekt realizowany od 2010 roku we współpracy ze szczecińskimi uczelniami. Stanowi on zbiór działań, których celem jest między innymi pozyskiwanie nowych studentów, kreowanie wizerunki Szczecina jako miasta akademickiego oraz koordynowanie wspólnych inicjatyw ze szczecińskimi uczelniami w taki sposób, by podnieść konkurencyjność i innowacyjność stolicy Pomorza Zachodniego. Średnie nakłady na realizację projektu wynoszą ok. 4,8 mln złotych w skali roku. W ramach Akademickiego Szczecina funkcjonują takie narzędzia jak programy stypendialne, konkursy na najlepsze prace dyplomowe, magisterskie oraz doktorskie, programy mieszkaniowe (Dom dla Studenta, Dom dla Absolwenta) a także liczne działania promocyjne.
Źródło: szczecin.eu