Centrum Dialogu Przełomy wśród najlepszych przestrzeni publicznych Europy


 

Jury prestiżowego konkursu European Prize for Urban Public Space 2016 ogłosiło listę finalistów plebiscytu na najlepszą miejską przestrzeń publiczną w Europie. Spośród 276 zgłoszeń z 33 krajów wybrano 25 projektów. W tym jeden z Polski – ze Szczecina.

Aż do tego roku nasz kraj w organizowanym co dwa lata od 2000 roku konkursie reprezentowały pojedyncze projekty; 2016 rok okazał się przełomowy: z Polski do plebiscytu zostało zgłoszonych aż dwanaście realizacji. I każda z nich potwierdza słowa Ewy P. Porębskiej – są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem skali, formy, jak i sposobów ich finansowania czy źródeł pomysłów.

Teraz już wiemy, że dziesięcioosobowe, międzynarodowe jury z nadesłanych z Polski 12 projektów najwyżej oceniło realizację ze Szczecina. Do finału European Prize for Urban Public Space, wraz z 24 innymi projektami trafiło Centrum Dialogu Przełomy, otwarty w styczniu 2016 roku oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, wyróżniający się nie tylko ekspozycją, ale i architekturą.

Jej autor, Robert Konieczny, twórca pracowni KWK Promes, muzeum ukrył pod ziemią, a dach nowego obiektu zamienił w lekko pochyły, publiczny plac. To właśnie połączenie budynku z przestrzenią publiczną zostało dostrzeżone i docenione przez jury konkursu o tytuł najlepszej miejskiej przestrzeni publicznej w Europie.

Już samo zakwalifikowanie się do finału jest wielkim sukcesem – 25 wybranych przez jury realizacji będzie przez kolejne dwa lata prezentowane w ramach objazdowej wystawy, która trafi do wielu europejskich miast. Projekty te mają promować ideę przyjaznych, atrakcyjnych, funkcjonalnych i dostępnych dla każdego przestrzeni publicznych, które są w stanie znacząco poprawić jakość życia w mieście.

Razem ze szczecińskim placem na dachu muzeum do finału konkursu trafiły realizacje m.in. z Chorwacji, Szwajcarii, Portugalii czy Ukrainy. Jeśli by sądzić po wynikach konkursu, największe sukcesy w kreowaniu przestrzeni publicznych w miastach mają Hiszpanie – bo w finale European Prize for Urban Public Space 2016 znalazło się aż sześć realizacji z tego kraju.

Zwycięzcę konkursu European Prize for Urban Public Space poznamy 4 lipca. Zostanie on ogłoszony podczas gali w Center of Contemporary Culture of Barcelona (CCCB).

Finałowe 25 projektów najlepszych europejskich przestrzeni publicznych można zobaczyć na stronie http://publicspace.org/en/prize/finalist-works/2016.

Źródło: culture.pl 










 

2016/05/10
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście