Współpraca polsko-niemiecka w Szczecinie
Źródło: um.szczecin.pl
W Urzędzie Miasta w Szczecinie otwarty został punkt kontaktowo-doradczy dla obywateli Polski i Niemiec.
W punkcie będzie można przeprowadzić konsultacje przed osiedleniem oraz zdobyć informacje dotyczące zasiłków rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego czy możliwości założenia firmy.
Pracownicy punktu będą udzielać porad zarówno Polakom jak i Niemcom w sprawach należących do kompetencji magistratu, a w szczególności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Szczecina. Będą także pośredniczyć w kontaktach obywateli z urzędami i instytucjami po stronie polskiej i niemieckiej.
Analogiczny punkt już od blisko dwóch lat funkcjonuje po stronie niemieckiej w przygranicznym Loecknitz. Tylko w roku 2010 do punktu wpłynęło blisko 3 tys. pytań. Ponad 2,5 tys. to zapytania obywateli polskiego pochodzenia. Najwięcej pytań pochodzi od osób zamieszkałych na terenie Niemiec.
Otwarcie punktu w Szczecinie to kontynuacja projektu "Punkt kontaktowo-doradczy dla obywateli polskich i niemieckich na obszarze pogranicza 2011-2014". Partnerami projektu są: stowarzyszenie Kommunalgemeinschaft Pomerania oraz miasto Szczecin.
Na terenie leżącego kilkanaście kilometrów od Szczecina powiatu Uecker-Randow mieszka ok. tysiąc Polaków. W przygranicznym miasteczku Loecknitz mieszka ok. trzystu rodaków, co stanowi 10 proc. mieszkańców całej gminy.
Źródlo: Portal Samorządowy