Seminarium "Smart Cities - Inteligentne Miasta"

 

Ambasador Królestwa Danii oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają na seminarium "SMART CITIES – INTELIGENTNE MIASTA", które odbędzie się 15 czerwca br. w Szczecinie.

Ambasada Królestwa Danii, we współpracy z Województwem Zachodniopomorskim, serdecznie zaprasza do uczestnictwa w seminarium poświęconym koncepcji "SMART CITIES – INTELIGENTNE MIASTA", które organizowane jest w ramach Kampanii informacyjnej prowadzonej przez Ambasadę Danii pod hasłem "DANISH SUSTAINABLE LIVING".

To już drugie regionalne seminarium organizowane w ramach kampanii informacyjnej (pierwsze miało miejsce w Olsztynie 28 kwietnia). Tym razem tematami wiodącymi obrad będą kwestie efektywności energetycznej w mieście, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także inteligentnego zarządzania gospodarką wodną oraz gospodarki odpadami w miastach i gminach województwa zachodniopomorskiego.

Celem seminarium jest analiza możliwości praktycznej realizacji w Polsce idei "inteligentnego miasta" przy pomocy nowoczesnych technologii i z wykorzystaniem duńskich doświadczeń w tej dziedzinie. Rozważane będzie też działanie na rzecz zacieśnienia współpracy między miastami polskimi i duńskimi, na poziomie zarówno naukowym, jak i biznesowym, którego zadaniem ma być doprowadzenie do wzmożonego rozwoju naszych miast w aspekcie smart cities.

Dania, dzięki swojej niezmiennie aktywnej polityce, rozwinęła system energetyczny kraju w kierunku zwiększania efektywności energetycznej i wzrostu zużycia odnawialnych źródeł energii. Jednym z obszarów o dużym potencjale okazał się sektor budowlany - na przykład dom zbudowany w 2010 roku w Dani zużywa o 50% energii mniej w porównaniu do tego, który powstał w roku 1977 (według danych Duńskiej Agencji Energetycznej). W Danii znajduje się ponad 5000 turbin wiatrowych, które dostarczają 20% zielonej energii elektrycznej. Ogółem, energia ze wszystkich źródeł odnawialnych wykorzystywanych w Danii (wiatr, słonce, biomasa, odpady komunalne) sięga 28%.

Celem duńskich władz i społeczeństwa jest zwiększenie zużycia energii ze źródeł odnawialnych do 33 % w roku 2020 i redukcja zużycia energii pierwotnej o 6 % w porównaniu do roku 2006.
Kolejny przykład, który ilustruje najnowsze idee smart cities - Kopenhaga zamierza w 2025 roku zostać pierwsza stolica na świecie o neutralnej emisji CO2.

Stanie się to możliwe dzięki niskoemisyjnemu budownictwu, energoefektywnej infrastrukturze, rozwojowi transportu publicznego, oraz … entuzjazmowi do jazdy na rowerach i ciągle ulepszanej infrastrukturze rowerowej. Nie bez znaczenia są nowe trendy w rozwiązaniach urbanistycznych, gdzie miejsca pracy lokuje się blisko domów i mieszkań - jak np. w nowej dzielnicy Kopenhagi Ørestadt.

Nowa, długofalowa strategia duńskiego rządu, Energy Strategy 2050, przewiduje całkowite uniezależnienie się kraju od paliw kopalnych do roku 2050.

Więcej konkretnych przykładów rozwiązań wspierających zarządzanie energią, wodą i odpadami w mieście zostanie przedstawionych podczas seminarium. Będzie również dyskusja polskich i duńskich specjalistów w dziedzinie gospodarki energetycznej, a także przedstawicieli środowisk samorządowych i akademickich oraz przedstawicieli duńskiego biznesu, którzy wypracowali rozwiązania i produkty przyczyniające się do podnoszenia efektywności energetycznej zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i budynkach użyteczności publicznej, wpływające na efektywne zarządzanie gospodarką wodną w mieście, a także przyczyniające się do rozwoju energetyki odnawialnej na poziomie lokalnym.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału zarówno w seminarium, jak i w bezpośrednich spotkaniach z duńskimi ekspertami oraz przedstawicielami duńskiego biznesu obecnymi podczas całego dnia seminarium.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 10 czerwca pod wskazany w formularzu zgłoszeniowym adres e-mail lub numer faxu. W przypadku pytań prosimy kontakt z Ambasadą Danii (tel.: + 48 22 565 29 00) lub z Wydziałem Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (tel.: + 48 91 44 67 183).Seminarium będzie miało miejsce w Szczecinie 15 czerwca 2011, w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Mickiewicza 41.


Załączniki

Wstępny program seminarium oraz formularz zgłoszeniowy

 

Źródło: WZP , Portal Samorządowy

2011/05/31
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście