III Międzynarodowa Konferencja "Transgraniczne Planowanie Przestrzenne"
W dniach 4-5 lipca na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja „Transgraniczne Planowanie przestrzenne”. Tematem debaty były regiony metropolitalne i Transgraniczny Region Metropolitalny Szczecina.
Patronem obrad byli:
- Minister Infrastruktury,
- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego,
- Prezydent Miasta Szczecina
- Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
W poniedziałkowym panelu konferencji uczestniczyli m.in.: Danuta Dominiak-Woźniak – radca-minister, przedstawiciel Ministra Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec, Krzysztof Soska – wiceprezydent Szczecina oraz współprzewodniczący Polsko-Niemieckiego Komitetu ds. Gospodarki Przestrzennej: ze strony Niemiec - Dietmar Horn, ze strony Polski -Elżbieta Szelińska. Patrona konferencji, ministra Cezarego Grabarczyka, reprezentowała podczas obrad Izolda Buzar – dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej w resorcie infrastruktury.
Konferencję otworzyło wystąpienie gospodarza obrad Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, który z zadowoleniem zauważył, że na konferencji będzie można zapoznać się z doświadczeniami i kierunkami polityki rozwoju ważnych dla Szczecina miast, tj. Hamburga, Berlina i Rotterdamu. Poznanie doświadczeń dotychczasowej współpracy transgranicznej na granicy państw „starej Unii” Niemiec i Francji, krajów, które miały o wiele więcej czasu no budowę współpracy transgranicznej z pewnością będzie inspirujące dla naszych dalszych działań. Marszałek Olgierd Geblewicz przypomniał też, że temat współpracy transgranicznej należy postrzegać jednak w szerszej perspektywie, niż tylko poprzez oddziaływanie jednego, choćby i metropolitalnego ośrodka.
Obrady na zamku były okazją do podjęcia tematyki regionów metropolitalnych w Europie oraz określenia warunków ramowej współpracy w obszarze Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina.
Rozważania nt. Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina poprzedzone zostały prezentacją doświadczeń metropolii Europy Zachodniej: leżącej najbliżej Szczecina – metropolii Berlina, dwóch metropolii portowych - Hamburga i Rotterdamu, a także polityki rozwojowej na pograniczu Francji i Niemiec.
Podczas sesji priorytety rozwoju przestrzennego Berlina przedstawił Reiner Nagel - dyrektor Wydziału Urbanistyki i Przestrzeni w Departamencie ds. Urbanistyki Senatu w Berlinie. Ponadto zaprezentowane zostały doświadczenia dwóch metropolii portowych: Wilhelm Schulte, dyrektor Generalny w Ministerstwie Rozwoju Obszarów Miejskich i Środowiska w Hamburgu, przedstawił kierunki rozwoju przestrzennego Hamburga, a następnie Wolfgang Martens – kierownik Okręgowego Stowarzyszenia ds. Transportu i Komunikacji w Hamburgu - zaprezentował referat nt. znaczenia transportu publicznego w integracji obszaru metropolitalnego. Metropolia Rotterdamu zaprezentowana zostanie pod kątem wzrostu znaczenia regionów metropolitalnych na rzecz zrównoważonej przyszłości, a nastepnie kierownik Studiów Terytorialnych dla Operacyjnej Misji Współpracy Transgranicznej (MOT) w Paryżu Jean Rubio przedstawił zakres współpracy transgranicznej we Francji i politykę w sprawie transgranicznych obszarów metropolitalnych na pograniczu francusko-niemieckim.
Wicemarszałek województwa Wojciech Drożdż w pierwszym dniu obrad wygłosił wykład nt. polityki transportowej województwa zachodniopomorskiego w świetle Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina. Wicemarszałek Drożdż ponadto poprowadzi panel dyskusyjny, który rozpoczął się zaraz po zakończeniu drugiego bloku tematyczego, poświęconego części polskiej Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina.
W drugim dniu III edycji konferencji swój punkt wiedzenia na rolę Szczecina w budowaniu transgranicznego regionu metropolitalnego zaprezentowali goście z Niemiec.
Katharina Erdmenger nacisk położyła na europejski wymiar gospodarki przestrzennej. Peter Schirmer przypomniał, że w jego kraju jest 11 metropolii. Ponadto zwrócił uwagę na to, że w nadchodzącym nowym okresie programowania zdecydowanie priorytetowo będzie traktowany komponent regionalny, co przekłada się oczywiście na pozycję obszarów metropolitalnych. O wadze funkcji metropolitalnych Szczecina mówiła natomiast Petra Schmidt. Stwierdziła, że dla Meklemburgii, która nie posiada żadnych metropolii, wejście w obszar oddziaływania tych z sąsiednich regionów – zwłaszcza Szczecina - jest szansą na zajęcie dobrej pozycji w konkurencyjnej Europie regionów.