III Międzynarodowa Konferencja "Transgraniczne Planowanie Przestrzenne"

 

 

W dniach 4-5 lipca na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja „Transgraniczne Planowanie przestrzenne”. Tematem debaty były regiony metropolitalne i Transgraniczny Region Metropolitalny Szczecina.

Patronem obrad byli:

  • Minister Infrastruktury,
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego,
  • Prezydent Miasta Szczecina 
  • Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

W poniedziałkowym panelu konferencji uczestniczyli m.in.: Danuta Dominiak-Woźniak – radca-minister, przedstawiciel Ministra Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec, Krzysztof Soska – wiceprezydent Szczecina oraz współprzewodniczący Polsko-Niemieckiego Komitetu ds. Gospodarki Przestrzennej: ze strony Niemiec - Dietmar Horn, ze strony Polski -Elżbieta Szelińska. Patrona konferencji, ministra Cezarego Grabarczyka, reprezentowała podczas obrad Izolda Buzar – dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej w resorcie infrastruktury.  

Konferencję otworzyło wystąpienie gospodarza obrad Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, który z zadowoleniem zauważył, że na konferencji będzie  można zapoznać się z doświadczeniami  i kierunkami polityki rozwoju ważnych dla Szczecina miast, tj. Hamburga, Berlina  i Rotterdamu. Poznanie doświadczeń dotychczasowej współpracy transgranicznej na granicy państw „starej Unii” Niemiec i Francji, krajów, które miały o wiele więcej czasu no budowę współpracy transgranicznej z pewnością będzie inspirujące dla naszych dalszych działań. Marszałek Olgierd Geblewicz przypomniał też, że temat współpracy transgranicznej należy postrzegać  jednak w szerszej perspektywie, niż tylko poprzez oddziaływanie jednego, choćby i metropolitalnego ośrodka.

Obrady na zamku były okazją do podjęcia tematyki regionów metropolitalnych w Europie oraz określenia warunków ramowej współpracy w obszarze Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina.

Rozważania nt. Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina poprzedzone zostały prezentacją doświadczeń metropolii Europy Zachodniej: leżącej najbliżej Szczecina – metropolii Berlina, dwóch metropolii portowych - Hamburga i Rotterdamu, a także polityki rozwojowej na pograniczu Francji i Niemiec.

Podczas sesji priorytety rozwoju przestrzennego Berlina przedstawił Reiner Nagel - dyrektor Wydziału Urbanistyki i Przestrzeni w Departamencie ds. Urbanistyki Senatu w Berlinie. Ponadto zaprezentowane zostały doświadczenia dwóch metropolii portowych: Wilhelm Schulte, dyrektor Generalny w Ministerstwie Rozwoju Obszarów Miejskich i Środowiska w Hamburgu, przedstawił kierunki rozwoju przestrzennego Hamburga, a następnie Wolfgang Martens – kierownik Okręgowego Stowarzyszenia ds. Transportu i Komunikacji w Hamburgu - zaprezentował referat nt. znaczenia transportu publicznego w integracji obszaru metropolitalnego. Metropolia Rotterdamu zaprezentowana zostanie pod kątem wzrostu znaczenia regionów metropolitalnych na rzecz zrównoważonej przyszłości, a nastepnie kierownik Studiów Terytorialnych dla Operacyjnej Misji Współpracy Transgranicznej (MOT) w Paryżu Jean Rubio przedstawił zakres współpracy transgranicznej we Francji i politykę w sprawie transgranicznych obszarów metropolitalnych na pograniczu francusko-niemieckim.

Wicemarszałek województwa Wojciech Drożdż w pierwszym dniu obrad wygłosił wykład nt. polityki transportowej województwa zachodniopomorskiego w świetle Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina. Wicemarszałek Drożdż ponadto poprowadzi panel dyskusyjny, który rozpoczął się zaraz po zakończeniu drugiego bloku tematyczego, poświęconego części polskiej Transgranicznego Regionu Metropolitalnego Szczecina. 

W drugim dniu III edycji konferencji swój punkt wiedzenia na rolę Szczecina w budowaniu transgranicznego regionu metropolitalnego zaprezentowali goście z Niemiec.

Katharina Erdmenger nacisk położyła na europejski wymiar gospodarki przestrzennej. Peter Schirmer przypomniał, że w jego kraju jest 11 metropolii. Ponadto zwrócił uwagę na to, że w nadchodzącym nowym okresie programowania zdecydowanie priorytetowo będzie traktowany komponent regionalny, co przekłada się oczywiście na pozycję obszarów metropolitalnych. O wadze funkcji metropolitalnych Szczecina mówiła natomiast Petra Schmidt. Stwierdziła, że dla Meklemburgii, która nie posiada żadnych metropolii, wejście w obszar oddziaływania tych z sąsiednich regionów – zwłaszcza Szczecina - jest szansą na zajęcie dobrej pozycji w konkurencyjnej Europie regionów.

O celach merytorycznych i organizacyjnych III Międzynarodowej Konferencji mówił na koniec spotkania dyrektor Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, Stanisław Dendewicz. Stwierdził m.in., że współpraca planistów z obu stron granicy musi się liczyć z różnymi uwarunkowaniami i uzusami sąsiadujących regionów i krajów. Ale przykład Odrzańskiej Drogi Wodnej pokazuje, że możliwa jest synergia działań.   
 
III Międzynarodową Konferencję „Transgraniczne Planowanie Przestrzenne”  zakończyło studium integracji polskiej części pogranicza polsko-niemieckiego, podczas którego poszukiwano odpowiedzi na pytania: Czy granica łączy, a nie dzieli? Jak powinno wyglądać pogranicze Polski i Niemiec i jakim środkami do tego dążyć? Zastanawiano się również nad wizją integracji pogranicza z wykorzystaniem obecnych uwarunkowań i możliwości i rozmawiano o drodze obszarów przygranicznych z roli peryferyjnej do obszarów wzrostu.  
 
 
Źródło: WZP
2011/07/06
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście