"Dobre wiatry dla regionu"
I Konferencja Regionalna Energetyki Wiatrowej, która odbyła się w Szczecinie spotkała się z żywym oddźwiękiem. W sali sesyjnej Sejmiku Województwa pojawili się całkiem licznie i samorządowcy, i eksperci z różnych instytucji i firm działającyh w tym obszarze energetyki.
Piątkowe obrady otworzył wicemarszałek województwa zachodniopomorskiegoWojciech Drożdż.Podkreślił, że Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przykłada wielką wagę do zagadnień poprawy efektywności energetycznej, wzrostu bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju energetyki czerpiącej ze źródeł odnawialnych. - W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego trwają prace nad monitoringiem dokumentu „Programu rozwoju sektora energetycznego…”, którego celem jest m.in. obserwacja przebiegu prac planistycznych gmin w zakresie lokalizacji farm wiatrowych jak również planów przedsiębiorstw energetycznych. Podjęte również zostały działania, które pozwolą na ocenę możliwości potencjału regionu dla rozwoju energetyki wiatrowej na Pomorzu Zachodnim – zaakcentował wicemarszałek.
Dzisiejsza konferencja to owoc nawiązania partnerskiej współpracy Urzędu Marszałkowskiego z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej – przypomniałWojciech Drożdż. - Mam nadzieję, że nasza inicjatywa bardzo dobrze przysłuży się realizacji strategii zakładającej zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w regionie.
Fot. WZP
W krótkim słowie wstępnym Krzysztof Prasałek, prezes Zarządu PSEW, zauważył, że podstawowym zadaniem konferencji jest próba uzyskania odpowiedzi na pytanie, jak i co możemy zrobić dla utrzymania pozycji lidera w sektorze energetyki wiatrowej, którą obecnie zajmuje województwo zachodniopomorskie. Zaznaczył przy tym, że na rozwój tej branży pracujemy w Polsce zaledwie od 13 lat, a zachodniopomorską historię otworzyła pod koniec lat 90. ubiegłego wieku elektrownia wiatrowa w Nowogardzie. Notabene, do dziś ona pracuje i zasila prądem nowogardzką oczyszczalnię ścieków.
Część merytoryczną konferencji otworzył referat wygłoszony przez prezesaPrasałka. Przedstawił nie tylko obecną kondycję i potencjał zachodniopomorskiej energetyki wiatrowej na tle kraju, ale skupił się zwłaszcza na otoczeniu prawnym tej branży. Zwrócił uwagę, że diametralnie na niekorzyść zmieniają się przepisy w założeniach nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wskazał m.in. na brak gwarancji zakupu energii, brak okresu przejściowego pomimo modyfikacji systemu, czy też zagrożenie dla finansowania inwestycji przez obniżenie wsparcia dla branży energetyki wiatrowej. Innego rodzaju zastrzeżenia kierował Krzysztof Prasałek pod adresem nowego Prawa energetycznego, szczególnie wytykając blokowanie mocy przyłączeniowych.
W tych obawach sekundował panu prezesowi także głos Witolda Kępy, pełnomocnika wojewody ds. bezpieczeństwa energetycznego województwa zachodniopomorskiego. Punktem wyjścia jego rozważań był pamiętny blackout w Szczecinie. – To pokazało, że źródła lokalne stanowią gwarancję i pewność dostaw energii elektrycznej i są w stanie utrzymać zasilanie w przypadkach awaryjnych – mówił pan pełnomocnik. I przypomniał, że tamta katastrofa energetyczna sprzed 4 lat była punktem wyjścia dla powstania Programu bezpieczeństwa energetycznego województwa zachodniopomorskiego, który w kwietniu ubiegłego roku został przyjęty przez wojewode zachodniopomorskiego.
Stan sieci przesyłowych, kierunki rozwoju i terminarz planowanych inwestycji przedstawił natomiast Tomasz Tarwacki z PSE Operator S.A. Z jego prezentacji wynikało, że tu sytuacja nie zmieni się wcześniej niż w 2016 roku. I – niestety – nie będzie to radykalna zmiana na lepsze.
Nasze województwo to niekwestionowany lider i wzór dla innych regionów w zakresie zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii, szczególnie energetyki wiatrowej. W tej chwili ponad jedna trzecia energii z instalacji wiatrowych w kraju wytwarzana jest na Pomorzu Zachodnim, na koniec grudnia 2011 roku w Zachodniopomorskiem było 488 MW zainstalowanej mocy w turbinach wiatrowych. Co warte podkreślenia – duża moc przy jednocześnie małej ilości pojedynczych urządzeń oznacza, że pracują u nas nowoczesne i wydajne instalacje.
Fot. WZP
Nie dziwi więc, że zapowiedziane spotkanie prasowe cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów. Ciekawiło ich zwłaszcza to, jakie przełożenie ma taka konferencja na praktykę samorządów. W spotkaniu wzięli udział wicemarszałekWojciech Drożdż, prezes PSEW Krzysztof Prasałek, pełnomocnik wojewodyWitold Kępa oraz Dariusz Iwanowski ze spółki E.ON Energie Odnawialne.
Prezes Prasałek powtórzył swój apel do władz województwa, aby wesprzeć branżę energetyki wiatrowej w walce o dobry kształt nowych uregulowań prawnych dla OZE. Zauważył, że w ten sektor potrzebuje spójnej strategii rozwoju. – To ma być zacheta, nie bariera – zaakcentował prezes Prasałek.
Wicemarszałek Wojciech Drożdż zamykając konferencję prasową oznajmił, że Zarząd Województwa dąży do zaprojektowania dla Polski Zachodniej programu operacyjnego, podobnego do istniejącego obecnie dla Polski Wschodniej. – Obecnie pracujemy nad zbudowaniem jego zrębów i założeń programu, który przedstawimy Ministerstwu Rozwoju Regionalnego do uwzględnienia w przyszłej perspektywie finansowania. Uważamy, że dodatkowe wsparcie w obliczu przemian strukturalnych należy się województwom Polski Zachodniej, w tym województwu zachodniopomorskiemu – zaznaczył wicemarszałek Drożdż.
I Konferencję Regionalną "Dobre wiatry dla regionów" zakończyła dyskusja, ale niestety ograniczenia czasowe pozwoliły tylko na zasygnalizowanie tematów, na przykład aspektu wpływu elektrowni wiatrowych na stan zdrowia danej populacji.
Obrady w siedzibie Sejmiku Województwa toczyły się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, natomiast patronat medialny sprawowały „Kurier Szczeciński” i portal energiawiatru.eu.
Obrady w siedzibie Sejmiku Województwa toczyły się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, natomiast patronat medialny sprawowały „Kurier Szczeciński” i portal energiawiatru.eu.
Załączniki:
Źródło: WZP
2012/02/21