Zaktualizowana Strategia Rozwoju Szczecina
Jak wygląda Szczecin, w którym chcemy mieszkać?
To metropolia o wysokiej jakości życia, nowoczesnej innowacyjnej gospodarce i wysokim potencjale kapitału intelektualnego – takie cele strategiczne możemy osiągnąć do roku 2025.
Zaktualizowana Strategia Rozwoju została przedstawiona radnym Szczecina. Planuje się jej uchwalenie w czerwcu. Do tego czasu radni będą omawiać Strategię podczas prac komisji merytorycznych Rady Miasta.
Dokument strategii ma strukturę „drzewka”. Czterem celom strategicznym podporządkowane są, cele operacyjne, na które z kolei złożą się konkretne projekty i realizowane zadania. Choć w dużej cęści są to zadania własne gminy, to jednak strategia zakłada bardzo wiele zupełnie nowych projektów i zadań, co stanowić będzie proces osiągania postawionych celów.
Cele strategiczne:
- Szczecin - miasto wysokiej jakości życia
- Szczecin - miasto nowoczesnej, konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki
- Szczecin - miasto o wysokim potencjale kapitału intelektualnego
- Szczecin - atrakcyjne miasto metropolitalne
Cele operacyjne:
- Ochrona oraz wykorzystanie walorów przyrodniczych
- Rewitalizacja i rozwój przestrzeni miejskiej
- Wspieranie efektywnych usług społecznych
- Wspieranie rozwoju biznesu lokalnego i dopływu inwestycji zewnętrznych
- Podnoszenie innowacyjności przedsiębiorstw
- Zdynamizowanie rozwoju turystyki z wykorzystaniem zasobów przyrodniczych i dziedzictwa historyczno – kulturowego
- Budowanie kapitału społecznego szczecinian, wzrost zaufania między ludźmi i relacji Miasto – Obywatel oraz pobudzanie aktywności społecznej
- Wspieranie rozwoju szczecińskiego ośrodka naukowego oraz współpracy środowisk nauki, gospodarki, kultury, sportu i lokalnych elit
- Poszerzanie zakresu, dostępności i jakości edukacji
- Intensyfikacja i wzrost efektywności współpracy międzynarodowej
- Poprawa dostępności transportowej i układu komunikacyjnego miasta
- Wspieranie rozwoju i harmonizacja metropolitalnych funkcji Szczecina oraz realizacja projektów budujących prestiż Miasta.
WPRS to Wieloletni Plan Rozwoju Szczecina, który będzie przygotowywany na okres pięciu lat. WPRS tworzą wszystkie projekty i zadania strategiczne: miasta, jednostek miejskich (miejskie jednostki budżetowe oraz spółki z kontrolnym udziałem Miasta Szczecin). Rada Strategii wybiera zadania i projekty do WPRS, który następnie jest uchwalany przez Radę Miasta.
Prace nad Aktualizacją Strategii Rozwoju Szczecina rozpoczęły się w lipcu 2009 r. Do udziału w projekcie zaproszono niezależnych ekspertów reprezentujących środowiska nauki, kultury, biznesu i organizacje społeczne. W ciągu niespełna roku podstawowe założenia strategii konsultowała grupa kilkuset niezależnych ekspertów, reprezentujących różne gremia. W tym czasie odbyło się łącznie 31 spotkań eksperckich – 19 z nich dotyczyło diagnozy, 12 służyło konsultacji celów.
Jednym z kluczowych etapów prac były konsultacje społeczne. Przyjęta metodologia konsultacji umożliwiała włączenie w opracowanie dokumentu wszystkich mieszkańców Szczecina.
Jak wygląda strategia rozwoju Szczecina - prezentacja
Strategia rozwoju Szczecina 2025
Źródło: szczecin.eu