Wielkie zmiany w szczecińskiej komunikacji miejskiej
Źródło: www.garnek.pl
Miasto Szczecin podpisało umowę z konsorcjum firm GMV Sistemas i GMV Innovating Solutions, które wykona nowoczesny system zarządzania flotą komunikacji miejskiej.
Zakres umowy podzielona na dwa etapy. W ciągu pierwszych trzech miesięcy warszawsko-hiszpańskie konsorcjum wykona tzw. projekt pilotażowy, który obejmie:
- w ciągu 45 dni od dnia zawarcia umowy wyposaży 10 wybranych przez zamawiającego autobusów w autokomputery, interfejsy kierowcy, zestaw do komunikacji głosowej i tekstowej oraz przycisk alarmowy,
- dostarczy i uruchomi serwer do obsługi projektu pilotażowego,
- dostarczy i uruchomi jedno stanowisko dyspozytorskie (ZDiTM).
- wyposaży jeden autobus w system monitoringu wizyjnego (urządzenie rejestrujące + cztery kamery).
W ramach realizacji etapu I wykonawca także dostarczy, uruchomi i doprowadzi do pełnej sprawności:
- 2 stanowiska dyspozytora nadrzędnego Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego,
- wszystkie urządzenia pokładowe niezbędne do realizacji funkcji systemu zarządzania flotą i dynamicznej informacji pasażerskiej tj. autokomputery, przyciski alarmowe, czujniki otwarcia drzwi, zestaw do komunikacji głosowej w 250 autobusach,
- autokomputery i zestawy do komunikacji głosowej w 10 pojazdach technicznych,
- wszystkie urządzenia pokładowe niezbędne do realizacji funkcji systemu zarządzania flotą, dynamicznej informacji pasażerskiej (czujniki lub bramki montowane we wszystkich drzwiach pojazdu) i systemu monitoringu wizyjnego w 10 wybranych przez zamawiającego pojazdach (urządzenie rejestrujące + kamery),
- 10 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej LED, m.in. pętla Kołłataja, pętla Basen Górniczy, pętla Głębokie, przystanek końcowy Pl. Rodła.
- stronę internetową dla pasażerów,
- monitor centralny umieszczony w Centrali Ruchu w siedzibie ZDiTM (tzw. video – ściana obejmująca 9 ekranów o przekątnej min. 47”).
- Ponadto przeprowadzone zostaną szkolenia dla 100 kierowców/ motorniczych, dyspozytorów nadrzędnych.
Wprowadzenie systemu ma nie tylko usprawnić komunikację, ale również wpłynąć na wzrost komfortu i bezpieczeństwo pasażerów
Zastępca Dyrektora ds. Transportu Miejskiego - DT oraz Przewodniczący Komisji ds. dostępności komunikacyjnej i transportowej Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego pan Andrzej Gajda poinformował, iż w początkowej fazie projektu przewidywana jest również możliwość wprowadzenia do sprzedaży okresowych biletów elektronicznych, a także stworzenie punktu dostępu do informacji pasażerskiej przez bluetooth.
Realizacja całego przedsięwzięcia potrwa do lipca przyszłego roku i będzie kosztować blisko 7 milionów złotych. Fundusze na kolejne etapy miasto będzie starało się zdobyć z programów unijnych.
PREZENTACJA SYSTEMU
Źródła: www.gs24.pl , www.radio.szczecin.pl, www.szczecin.eu
Nowoczesne systemy wykorzystywane do usprawniania komunikacji miejskiej