Święto współpracy Brandenburgii i woj. zachodniopomorskiego

 

Mija 10 lat od podpisania oświadczenia o współpracy między woj. zachodniopomorskim a Brandenburgią. Z tej okazji, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, odbyła się uroczysta gala.

Kraj Związkowy Brandenburgia jest regionem partnerskim Województwa Zachodniopomorskiego od wielu lat. Pierwszym oficjalnym dokumentem było Wspólne Oświadczenie o Współpracy między Województwem Zachodniopomorskim a Krajem Związkowym Brandenburgia, podpisane 7 grudnia 2001 roku, a więc dokładnie 10 lat temu, przez ówczesnych włodarzy regionów; marszałka województwa, wojewodę i premiera Brandenburgii.

Z okazji tej okrągłej rocznicy, 7 grudnia 2011 r., w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich odbyła się uroczysta gala z udziałem marszałka Olgierda Geblewicza, premiera Brandenburgii Matthiasa Platzecka. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się także Wicewojewoda Zachodniopomorski - Ryszard Mićko, Minister Gospodarki i Spraw Europejskich Brandenburgii – Ralf Christoffers oraz trzech byłych marszałków województwa zachodniopomorskiego – Zbigniew Zychowicz, Zygmunt Meyer i Władysław Husejko. Obecni byli również przedstawiciele urzędów administracji państwowej i samorządowej obu partnerskich regionów, Radni Województwa Zachodniopomorskiego, konsulowie honorowi Niemiec, Norwegii i Rosji, a także przedstawiciele świata nauki, kultury i gospodarki z Polski i Niemiec.

Fot. WZP

Marszałek Olgierd Geblewicz pokrótce podsumował dotychczasowe działania władz obu regionów, zaznaczając, że podpisane 7 grudnia 2001 roku porozumienie o współpracy, było niczym innym, jak naturalną konsekwencją ówczesnej dynami rozwoju współpracy na pograniczy i powołania do życia Euroregionu Pomerania.
- Zmieniło się pogranicze i zmieniliśmy się my. Mimo zakorzenionych stereotypow i trudnej historii nasza współpraca przeszła naturalną drogę od fazy odświętności, do codzienności. Codzienne są nie tylko kontakty władz, ale też wzajemne kontakty mieszkańców i wspólne zaspokajanie przez nich codziennych potrzeb – mówił marszałek. – W centrach handlowych po obu stronach granicy język polski przeplata się z niemieckim. Polacy chętnie jeżdżą do zoo w Ueckermark, a Niemcy goszczą na polskim wybrzeżu. Mieszkańcy Chojny czy Schwedy chętnie wybierają się na weekendowe wycieczki do Doliny Miłości, która po II wojnie światowej popadła w zapomnienie i dewastację, a teraz – dzięki środkom na współpracę transgraniczną – odzyskuje dawne piękno.

Uroczystą galę w Zamku Książąt Pomorskich zakończyła projekcja niemego filmu z 1917 roku pt. „Imigrant”, z Charlie Chaplinem w roli tytułowej, do którego oprawę muzyczną wykonała na żywo słynna Niemiecka Orkiestra Filmowa Babelsberg.

 

Źródło: WZP

2011/12/12
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście