Święto współpracy Brandenburgii i woj. zachodniopomorskiego
Mija 10 lat od podpisania oświadczenia o współpracy między woj. zachodniopomorskim a Brandenburgią. Z tej okazji, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, odbyła się uroczysta gala.
Kraj Związkowy Brandenburgia jest regionem partnerskim Województwa Zachodniopomorskiego od wielu lat. Pierwszym oficjalnym dokumentem było Wspólne Oświadczenie o Współpracy między Województwem Zachodniopomorskim a Krajem Związkowym Brandenburgia, podpisane 7 grudnia 2001 roku, a więc dokładnie 10 lat temu, przez ówczesnych włodarzy regionów; marszałka województwa, wojewodę i premiera Brandenburgii.
Z okazji tej okrągłej rocznicy, 7 grudnia 2011 r., w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich odbyła się uroczysta gala z udziałem marszałka Olgierda Geblewicza, premiera Brandenburgii Matthiasa Platzecka. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się także Wicewojewoda Zachodniopomorski - Ryszard Mićko, Minister Gospodarki i Spraw Europejskich Brandenburgii – Ralf Christoffers oraz trzech byłych marszałków województwa zachodniopomorskiego – Zbigniew Zychowicz, Zygmunt Meyer i Władysław Husejko. Obecni byli również przedstawiciele urzędów administracji państwowej i samorządowej obu partnerskich regionów, Radni Województwa Zachodniopomorskiego, konsulowie honorowi Niemiec, Norwegii i Rosji, a także przedstawiciele świata nauki, kultury i gospodarki z Polski i Niemiec.
Fot. WZP
Marszałek Olgierd Geblewicz pokrótce podsumował dotychczasowe działania władz obu regionów, zaznaczając, że podpisane 7 grudnia 2001 roku porozumienie o współpracy, było niczym innym, jak naturalną konsekwencją ówczesnej dynami rozwoju współpracy na pograniczy i powołania do życia Euroregionu Pomerania.
- Zmieniło się pogranicze i zmieniliśmy się my. Mimo zakorzenionych stereotypow i trudnej historii nasza współpraca przeszła naturalną drogę od fazy odświętności, do codzienności. Codzienne są nie tylko kontakty władz, ale też wzajemne kontakty mieszkańców i wspólne zaspokajanie przez nich codziennych potrzeb – mówił marszałek. – W centrach handlowych po obu stronach granicy język polski przeplata się z niemieckim. Polacy chętnie jeżdżą do zoo w Ueckermark, a Niemcy goszczą na polskim wybrzeżu. Mieszkańcy Chojny czy Schwedy chętnie wybierają się na weekendowe wycieczki do Doliny Miłości, która po II wojnie światowej popadła w zapomnienie i dewastację, a teraz – dzięki środkom na współpracę transgraniczną – odzyskuje dawne piękno.
Uroczystą galę w Zamku Książąt Pomorskich zakończyła projekcja niemego filmu z 1917 roku pt. „Imigrant”, z Charlie Chaplinem w roli tytułowej, do którego oprawę muzyczną wykonała na żywo słynna Niemiecka Orkiestra Filmowa Babelsberg.
Źródło: WZP