Szczecin: Budowa Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii
Jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów nanotechnologii powstanie w Szczecinie. Budowa Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii pochłonie ok. 40 milionów złotych.
Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie będzie zespołem 72 laboratoriów dydaktycznych, w ramach których będą prowadzone zajęcia (wykłady, seminaria i laboratoria) z zakresu nanotechnologii dla kierunków: technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, fizyka techniczna, inżynieria materiałowa, biotechnologia, ochrona środowiska, budownictwo.
Centrum będzie nowoczesnym obiektem dydaktycznym z salą wykładową na 500 osób, pomieszczeniami dydaktycznymi dla studentów, czytelnią i salą komputerową. Dzięki wyposażeniu obiektu w centralne instalacje gazów technicznych i mediów oraz specjalistycznych pomieszczeń o najwyższych standardach czystości będzie można prowadzić prace dydaktyczne i badawcze z zakresu nanotechnologii, nano-biotechnologii przemysłowej i nano-biomateriałów na najwyższym poziomie. W Centrum zostaną również wdrożone najnowsze rozwiązania ICT pozwalające na prowadzenie telekonferencji i stworzenie platformy e-learningowej.
Nanotechnologia jest jedną z najmłodszych, ale jednocześnie najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Szczecińskie centrum będzie jednym z najnowocześniejszych laboratoriów w kraju – podkreślił prorektor uczelni prof. Ryszard Kaleńczuk. Będzie to nowoczesna baza dla prowadzenia studiów międzykierunkowych, które zostaną uruchomione już od roku akademickiego 2010/11.
Prace powinny zostać zakończone za 2 lata, czyli ok. 30 września 2012 roku – potwierdził dyrektor szczecińskiego oddziału spółki ERBUD S.A., która jest wykonawcą projektu.
Centrum Nanotechnologii powstanie przy budynku międzywydziałowej uczelni przy Al. Piastów w Szczecinie.
Źródło: szczecin.eu