Wspólne założenia do strategii
5 województw: opolskie, dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie i wielkopolskie przygotowują wspólne założenia do strategii rozwoju regionów na lata 2014-2020. Marszałkowie tych województw spotkali się 20 stycznia 2011 r. w Opolu.
Priorytetami strategii mają być: komunikacja, społeczeństwo informacyjne, nauka oraz jej współpraca z gospodarką, bezpieczeństwo energetyczne, zasoby wodne i ochrona przeciwpowodziowa, planowanie przestrzenne, rozwój miast oraz turystyka. Pierwszym elementem planowanej strategii jest diagnoza sytuacji w regionach, która znajdzie się w przygotowywanym raporcie.
Raport, w którego tworzeniu biorą udział także eksperci z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, powinien zostać przedstawiony w maju lub czerwcu. W listopadzie mamy poznać założenia do strategii. W założeniach do strategii mają być wzięte pod uwagę zarówno mocne, jak i słabsze strony regionów.
Spotkanie zostało zainicjowane przez prof. Jacka Szlachtę, kluczowego eksperta w ramach prac nad strategią rozwoju Polski Zachodniej, który przedstawił marszałkom ideę dokumentu strategicznego oraz dotychczasowy stan prac nad nim, a także zaprezentował raport metodyczny dotyczący identyfikacji potencjałów rozwojowych Polski Zachodniej.
Dokument strategiczny poświęcony Polsce Zachodniej ma być odpowiedzią na zmieniającą się politykę spójności Unii Europejskiej i nowy okres programowania 2014-2020. Założeniem inicjatywy jest określenie priorytetów rozwojowych obszaru Polski Zachodniej, które powinny być spójne z wyzwaniami polityki rozwojowej UE, jak również z wyzwaniami polskiej polityki regionalnej.
Dodatkowo marszałkowie uzgodnili, że prace będą przebiegały w trybie eksperckim, przy udziale ekspertów krajowych i regionalnych. I choć marszałkowie twierdzą, że mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego a jego przedstawiciele uczestniczą w pracach diagnostycznych to jednak jeszcze niedawno resort podchodził sceptycznie do tej sprawy.
Pierwsze efekty prac dotyczących diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej województw Polski Zachodniej prawdopodobnie będą mogły zostać upublicznione w trakcie trwania prezydencji Polski w Radzie UE, czyli w drugiej połowie bieżącego roku.
Źródło: Portal Samorządowy. Pod tym adresem znajdą Państwo cały artykuł.