Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego
Źródło:polska.gsi.pl
Jak zapowiada ministerstwo rozwoju regionalnego, lada dzień rozpocznie się wdrażanie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego. Dostosowanie do niej strategii regionalnych i lokalnych zwiększy szanse samorządów na przyszłe krajowe i unijne fundusze.
Przyjęta w lipcu ubiegłego roku po trzech latach pracy resortu, Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego to dokument, który jest zbiorem wytycznych, którymi kierować będzie się rząd w polityce wobec województw i subregionów. Postawiono na regiony, na zwiększenie samodzielności regionów, ich własne inicjatywy – podkreślała Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego podczas sympozjum „Współczesna gospodarka i administracja Publiczna” w Ustroniu. - KSRR ma trzy cele: konkurencyjność, spójność oraz sprawność.
Pierwszy z nich zakłada, że wspierane będą przede wszystkim stolice regionów czyli 18 miast. Do stolic trafić ma lwia część środków krajowych i unijnych. Wspierane będą także miasta – centra subregionów (główne stolice dawnych województw) oraz te miejsca gdzie rozwój naturalnie sam się odbywa. To oznacza większe wsparcie także na tamtejszy transport publiczny, duże uczelnie.
Co do słabiej rozwiniętych regionów, krajowa strategia także jednak ma jakieś wskazania. Cel „spójność” obejmuje pięć obszarów wsparcia. Są to: pas województw Polski wschodniej, obszary wiejskie o niskiej dostępności do dóbr i usług publicznych (szkół, ośrodków kultury, kanalizacji), obszary przygraniczne ze szczególnym uwzględnieniem Polski północno-wschodniej, obszary oddalone od miast wojewódzkich o co najmniej 2 godziny jazdy oraz miasta wymagające rewitalizacji.
Z kolei trzeci cel nazwany „sprawność” to skierowanie uwagi na nowe instrumenty finansowe, nową inżynierię finansowania inwestycji. Co to zatem oznacza? M.in. większe preferowanie form zwrotnych niż dotacji.
Źródło: portal samorządowy