Terminal morski LPG w Szczecinie, tłocznia gazu w Goleniowie
W Szczecinie powstał trzeci w Polsce, a drugi co do wielkości i możliwości przeładunkowych terminal morski LPG. Inwestycja powstała w prawobrzeżnej częsci Szczecina, na terenach byłej bazy magazynowej PKN Orlen, a koszt jej powstania to ponad 50 mln zł. Uruchomienie terminalu ma umożliwić realizowanie dostaw z dowolnego kierunku, zmniejszy podatność rynku na sezonowe wahania cen oraz w dużej mierze pozwoli na dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w gaz płynny.
Terminal zajmuje 5 hektarów, ma nabrzeże o długości 274 metrów, a głębokość wody przy jego nabrzeżu wynosi 8 metrów. Na jego terenie powstały trzy zbiornik o łącznej pojemności 4500 m3.
Fot. Jerzy Undro; źródło
W Goleniowie rozszygnięto przetard publiczny na wybór wykonawcy tłoczni gazu. Będzie nim spółka PBG S.A, a wartość inwestycji to blisko prawie 55 mln złotych netto (ok. 67 mln zł brutto). Tłocznia gazu to zespół urządzeń służących do sprężania, regulacji i pomiaru natężenia przepływu strumienia gazu ziemnego. Obiekt będzie pełnił ważną funkcję węzła przesyłowego w istniejącym i projektowanym systemie przesyłowym gazu ziemnego w Polsce.
Tłocznia gazu w Goleniowie będzie 15. tłocznią w systemie przesyłowym zarządzanym przez Gaz-System. Umożliwi transport zwiększonych ilości gazu w północno-zachodniej Polsce. Firma planuje budowę w kraju ok. 1000 km nowych gazociągów do 2014 roku. Strategiczne inwestycje będą realizowane głównie w północno-zachodniej Polsce, gdzie planowane jest wybudowanie takich gazociągów jak: Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Szczecin-Lwówek, Włocławek-Gdynia.
Źródło: budownictwo.wnp.pl oraz nafta.wnp.pl