Świętujemy Niepodległość!

 

Wystawy, warsztaty, animacje, bieg, koncerty patriotyczne i wspólne, radosne świętowanie. Już po raz 99 w sobotę 11 listopada celebrować będziemy Niepodległość Polski. Wydarzenia towarzyszące, zaplanowane w instytucjach kultury Województwa Zachodniopomorskiego, potrwają znacznie dłużej. Pomorze Zachodnie jest współorganizatorem obchodów.

- Wolność jest najwyższą wartością, przekazaną nam przez naszych przodków.  Ceńmy ją i szanujmy. Zapraszam do wspólnego świętowania Wolnej Polski - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w Szczecinie. Rozpoczną się w sobotę 11 listopada mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Metropolitalnej (godz. 9.00). Atrakcje wypełniają program od poranka aż do godzin wieczornych. Warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci „Biało-Czerwone, to barwy niezwyciężone” rozpoczną się już o godz. 9.30 w Szczecińskiej Agencji Artystycznej (al. Wojska Polskiego 64, wstęp wolny).

O godz. 10.00 z dziedzińca menniczego Zamku Książąt Pomorskich wyruszą uczestnicy rodzinnego biegu „Mama, Tata i Ja”. Chwilę później, od 10.30 w Centrum Dialogu Przełomy dostępna będzie wystawa prezentująca dotąd nieeksponowane zbiory pod hasłem „Symbole niepodległości”. CDP zaprasza również na spotkania (godz. 11.00 i 12.00), podczas których rozpoczęty zostanie cykl opowiadań przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych i rodzicach. Wstęp wolny.

Tradycyjne uroczystości patriotyczne odbędą się przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Szarych Szeregów (godz. 11.00).

Południe to czas, kiedy wystartują animacje związane z polską drogą do niepodległości (Szczecińska Agencja Artystyczna, wstęp wolny) oraz spotkanie „Myśląc o Niepodległej” w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (Sala literacka, wejście A, wstęp wolny). Będzie to okazja do poznania ważnych i wciąż aktualnych przykładów myśli niepodległościowej zawartej w tekstach wybitnych Polaków, m.in. Józefa Piłsudskiego, Juliusza Kaden-Bandrowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego i innych.

Warsztaty rodzinne, konkursy, gry historyczne, koncerty i pokazy sprzętu wojskowego czekać będą na mieszkańców w godzinach 13.30-17.00 na Arenie Szczecin przy ul. Władysława Szafera 3,5,7. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie na stoisko Pomorza Zachodniego. Będziemy tam świętować twórczo i radośnie. Wśród atrakcji: wspólne robienie patriotycznych kotylionów, gry historyczne, animacje dla dzieci, rozdawanie biało-czerwonych chorągiewek.

Godziny popołudniowe to trzy niezwykłe koncerty. Koncert kameralny „Misterioso Karol Szymanowski”, koncert pieśni patriotycznych oraz koncert symfoniczny „Animato Vivat Polonia”.

Wydarzenia towarzyszące

Wydarzenia towarzyszące obchodom Narodowego Święta Niepodległości trwają od początku listopada aż do grudnia. To m.in. wystawy o tematyce niepodległościowej w Książnicy Pomorskiej w i Zamku Książąt Pomorskich czy lekcja historii w Centrum Dialogu Przełomy.

Również w ramach obchodów Święta Niepodległości, samorząd województwa w piątek 10 listopada organizuje Spotkanie Pokoleń połączone z jubileuszem 45-lecia Chóru Kombatantów. Wydarzenie odbędzie się w Teatrze Polskim w Szczecinie o godz. 13.00, a udział w nim wezmą przedstawiciele środowisk kombatanckich i weterani z Pomorza Zachodniego. Wstęp za zaproszeniami.

Szczegółowy program wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz wydarzeń towarzyszących.

 

Źródło: WZP

2017/11/06
© Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt: biuro (at) som.szczecin.pl, ul. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin
Województwo Zachodniopomorskie Gmina Miasto Szczecin Gmina Dobra Gmina Goleniów Gmina Gryfino Gmina Kobylanka Gmina Kołbaskowo Gmina Nowe Warpno Powiat Police Miasto Police Gmina Stare Czarnowo Gmina Stargard Szczeciński Miasto Stargard Szczeciński Gmina Stepnica Miasto Świnoujście